O interesy przedsiębiorców będzie dbało 22 reprezentantów tego środowiska. Tylu nowych posłów wpisało w rubryce zawód właśnie „przedsiębiorca”. Kandydowało ich łącznie 455 (wg danych Sejmometr.pl).
Najwięcej przedsiębiorców będzie zasiadać w klubie Ruchu Palikota (9 osób) i Platformy Obywatelskiej (7 przedstawicieli).
Z list Ruchu Palikota wszedł m.in. Wojciech Pękalski, który kandydował w Elblągu. Zasłynął, kiedy kontrkandydat z PSL zarzucił mu kryminalną przeszłość. Pękalski skierował sprawę do sądu w trybie wyborczym, ale przegrał. Okazało się, że w latach 90. został trzykrotnie skazany za pobicia i groźby. Wyrok uległ już zatarciu.
Inni przedsiębiorcy RP to Małgorzata Marcinkiewicz z Krosna, Marek Domaracki z Piotrkowa Trybunalskiego czy Jerzy Borkowski z Sosnowca. Ten ostatni razem z Palikotem zbudował rozlewnię wina, a obecnie ma własną firmę. Własne firmy prowadzą również Armand Ryfiński, Artur Baramora (ma sieć salonów optycznych) czy Henryk Kmiecik, właściciel firmy budowlanej.
Przedsiębiorcą jest też Anna Grodzka, pierwsza transseksualna posłanka w historii polskiego parlamentaryzmu. Zajmuje się produkcją filmów.
Reprezentantami przedsiębiorców w klubie PO są m.in. były piłkarz Cezary Kucharski, który ma firmę doradztwa sportowego, Artur Raniewicz – deweloper i dealer samochodów Skody – czy Andrzej Kania, właściciel firmy zajmującej się utrzymaniem porządku. Wielu znanych przedsiębiorców, jak Mirosław Koźlakiewicz, właściciel dużego gospodarstwa rolnego, który będzie posłem kolejną kadencję, wpisuje jednak do rubryki inny zawód (w tym przypadku ekonomista). Podobnie jest zresztą z samym Januszem Palikotem, który z zawodu jest filozofem.
Z PiS dostało się do Sejmu pięcioro przedsiębiorców, z PSL – 1. Wśród posłów SLD żaden nie wpisał takiego zawodu.
Co będą robić w Sejmie przedsiębiorcy?
– Przedsiębiorca przedsiębiorcy nierówny, ale generalnie powinni zasilać komisje gospodarcze, w tym finansów, gospodarki, skarbu czy nowoczesnych technologii. I przede wszystkim zajmować się dalszą deregulacją – podkreśla poseł Sławomir Neumann z komisji finansów z PO.