Posłanka Elżbieta Kruk otworzy listę PiS do Sejmu w okręgu obejmującym Lublin, drugi będzie szef okręgowych struktur partii poseł Krzysztof Michałkiewicz - informują nieoficjalnie lubelscy politycy tego ugrupowania.

"Jedynka" dla Kruk odbierana jest w Lublinie jako niespodzianka. W regionalnych mediach pojawiły się spekulacje, że zdecydowały o tym jej dobre kontakty z Antonim Macierewiczem i inicjatywa budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Trzecie miejsce na liście ma zająć warszawski prawnik prof. Piotr Pogonowski, b. wykładowca KUL, zaś kolejne posłowie: Małgorzata Sadurska, Gabriela Masłowska, Lech Sprawka, Jarosław Stawiarski i Jarosław Żaczek.

Pierwszą "10" mają zamykać wojewódzcy radni Krzysztof Głuchowski i Tomasz Solis. Prezes Stronnictwa Piast Zdzisław Podkański ma dostać miejsce 15. Lista może jeszcze ulec zmianie - zastrzegają rozmówcy PAP. Niezadowoleni ze swoich miejsc mają być Podkański i Żaczek.

Reklama

Podkański, znany na Lubelszczyźnie wieloletni polityk nurtu ludowego, zaprzeczył, że stara się o wyższe miejsce. "Jeśli sobie zasłużyłem, to ludzie mnie znajdą na każdej pozycji" - powiedział Podkański.

W okręgu chełmskim jedynką ma być posłanka Beata Mazurek; na drugim miejscu na liście jest p.o. prezes PiS w tym okręgu poseł Sławomir Zawiślak, a na trzecim były zastępca szefa CBA Ernest Bejda. Kolejne miejsca zajmują posłowie Adam Abramowicz i Jerzy Rębek.

Kandydatem PiS na senatora w okręgu nr 17 obejmującym Białą Podlaską i okoliczne powiaty nie będzie - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - prof. Ryszard Bender.

Zawiślak powiedział PAP, że kandydatem na senatora w okręgu nr 17 będzie prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Grzegorz Bierecki. Wcześniej był on wymieniany jako kandydat PiS do Senatu z okręgu obejmującego Rzeszów.