W ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Brukseli odbędzie się blisko 60 wydarzeń. 1 lipca podczas koncertu akordeonowe Motion Trio "odbierze" prezydencję od muzyka z Węgier. Największym wydarzeniem będzie opera "Król Roger" 10 września.

"W programie kulturalnym polskiej prezydencji przede wszystkim pokazujemy Polskę dnia dzisiejszego taką, jaka ona jest w XXI wieku, taką, jaka jest w 2011 roku" - powiedziała PAP szefowa Instytutu Polskiego w Brukseli Beata Podgórska. "Zdecydowanie w tym programie stawiamy na młodość, na polskich twórców najmłodszego pokolenia" - dodała. Zastrzegła, że obecna jest również twórczość klasyków XX wieku takich jak Karol Szymanowski, Czesław Miłosz i Stanisław Lem.

Wśród najmłodszych artystów Podgórska wymieniła Motion Trio, trójkę muzyków grających na akordeonie, którzy otworzą polską prezydencję koncertem 1 lipca na placu Sainte-Croix w Brukseli. Będzie im towarzyszyć węgierski muzyk Zoltan Orosz, co będzie symbolem przejęcia prezydencji od Węgrów.

Jako przykład twórczości młodych, szefowa Instytutu podała trzymiesięczną wystawę "The Power of Fantasy" w centrum kulturalnym Belgii Bozar, realizowaną wraz z Instytutem Adama Mickiewicza i Muzeum Narodowym w Krakowie. "Tutaj występuje około 30 polskich artystów, m.in znani na świecie Paweł Althamer, Wilhelm Sasnal i Monika Sosnowska" - wymieniła Podgórska.

"Ponadto pięciu artystów przyjedzie pod koniec sierpnia do Brukseli, żeby wybudować swoje projekty w przestrzeni publicznej. To cały cykl, który nazywa się +Fossils and Gardens+" - poinformowała. Będzie to m.in. akcja Maurycego Gomulickiego, który będzie wybijał szyby starego biurowca na place du Congres tak, by powstał symbol szkoły architektonicznej Bauhaus oraz tęcza Julity Wójcik przed Parlamentem Europejskim.

W nawiązaniu do jednej z przewodnich postaci kulturalnego programu prezydencji - Stanisława Lema - Teatr Biuro Podróży wystawi plenerowe przedstawienie wieczorem 6 i 7 lipca na placu Flagey zatytułowane Planeta Lem, które wcześniej będzie gościło w Londynie. Dla Brukselczyków może to być nowością, gdyż nie ma tu tradycji teatru ulicznego.

Podgórska wśród perełek polskiego programu kulturalnego na czas prezydencji wymieniła wystawę uznanej Aliny Szapocznikow w brukselskim centrum Wiels (wrzesień-styczeń), która później będzie pokazywana w Nowym Jorku.

W trakcie prezydencji wystawione będą też sztuki w reżyserii największych twórców współczesnego teatru: Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny. W październiku odbędzie się 5 pokazów "Opowieści Afrykańskich" według Szekspira w Theatre de la Place w Liege (Warlikowskiego) oraz dwa spektakle "Między nami dobrze jest" na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej (w reżyserii Jarzyny) w grudniu w brukselskim centrum Bozar.

W sumie w Brukseli w ciągu sześciu miesięcy prezydencji odbędzie się blisko 60 projektów artystycznych. Zagraniczny program kulturalny będzie realizowany jednocześnie w 9 innych stolicach: w Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio. Daje to w sumie 400 wdarzeń kulturalnych w znanych galeriach, scenach, klubach i festiwalach.

Sześć wspólnych filarów programu pokazywanych jest we wszystkich stolicach. Pierwszy to cykl filmów dokumentalnych Przewodnik do Polaków o zdobywaniu wolności, osobistej i obyczajowej.

Drugi filar to koncerty z muzyką Karola Szymanowskiego. W ramach tego cyklu najważniejszym wydarzeniem jest opera "Król Roger" w brukselskiej operze La Monnaie 10 września (ta sama opera zainauguruje polską prezydencję 1 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie). Jak nieoficjalnie wiadomo, na to wydarzenie organizatorzy starają się zaprosić prezydenta Bronisława Komorowskiego i króla Belgów Alberta II.

Trzecim filarem polskiego programu jest twórczość Stanisława Lema, czwartym - Czesława Miłosza. Wydana będzie seria audiobooków z poezją Miłosza, które będą dołączane do wydawnictw literackich. Piąty filar tworzą koncerty I,CULTURE Orchestra, złożonej z muzyków pochodzących z krajów Partnerstwa Wschodniego. Orkiestra rozpoczyna tournee w listopadzie, zagra także w Brukseli.

Szóstym filarem programu kulturalnego polskiej prezydencji jest I,CULTURE - seria warsztatów nowoczesnego rzemiosła, które odbędą się w 10 stolicach.