Plenerowe widowisko "Planeta Lem" Teatru Biuro Podróży oraz berlińska odsłona akcji "I, Culture" odbędą się w czwartek i piątek w Niemczech, na berlińskim Alexanderplatz. Wydarzenia związane z polską prezydencją organizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Światowa premiera spektaklu "Planeta Lem" - najnowszej produkcji poznańskiego Teatru Biuro Podróży - odbyła się w pierwszy weekend lipca na Theatre Square przy National Theatre w Londynie. Spektakl został zaprezentowany podczas festiwalu Watch This Space. Przedstawienie, w ramach polskiej prezydencji, pokazano także w Brukseli, Paryżu i Madrycie.

4 i 5 sierpnia przedstawienie pokazane zostanie w Berlinie. Spektakl "Planeta Lem" został wyprodukowany przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza. Wyreżyserował go Paweł Szkotak.

Twórców zainspirowała proza Stanisława Lema, jego diagnoza współczesnego świata oraz refleksja na temat rozwoju technologii. Bohaterami godzinnego spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków. Przedstawienie to historia, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, będące impresją teatru powstałą jedynie w oparciu o twórczość pisarza.

W spektaklu wykorzystano spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. "Planeta Lem" będzie grana w Berlinie po niemiecku, ponieważ w każdym kraju spektakl jest prezentowany w narodowym języku.

Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte w europejskich stolicach. W stolicy Belgii publiczność nie rozeszła się po spektaklu. Wiele osób zostało, by porozmawiać z aktorami, zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Po pokazach w Berlinie "Planeta Lem" ma zostać pokazana w Kijowie (2 września) i Moskwie (21 września).

Kolejnym projektem, w którym udział weźmie berlińska publiczność, będzie "I, Culture" - akcja szycia animowana przez artystkę i projektantkę mody Monikę Jakubiak. Inauguracja projektu odbyła się w maju w Warszawie na dziedzińcu Pałacu Cukrowników - siedziby Instytutu Adama Mickiewicza. Akcja polega na wspólnym szyciu oraz składaniu kwadratów - elementów wielkiej układanki z napisem "I, CULTURE". "I, Culture" (Ja, Kultura) to hasło Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, którego koordynatorem jest właśnie IAM.

W sumie projekt realizowany będzie w 12 miastach świata. Akcję zorganizowano już także w m.in. Brukseli i Madrycie. Po Berlinie, po sześciu tygodniach w Europie Zachodniej "I, Culture" wróci na chwilę do Polski i ruszy ponownie w trasę, tym razem na wschód - do Kijowa, Mińska i Moskwy.