Teatr "Biuro Podróży" wystawiał w Madrycie od ub. piątku do niedzieli spektakl plenerowy "Planeta Lem" w rezyserii Pawła Szkotaka. Spektakl wyprodukowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Do powstania przedstawienia inspiracją była proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru i przenikliwości diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii i ograniczeniami ludzkiego gatunku - poinformowały osoby z teatru.

Przedstawienie prezentuje historię, która nie została napisana przez Lema, ale jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza.

Bohaterami są postacie znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer i roboty.

"Przenikliwość pisarza polega nie tylko na przewidywaniu wynalazków, ale na pokazaniu, jak nowe technologie będą oddziaływać na człowieka i zmieniać go. Nasz humanoidalny potomek będzie nie tylko inaczej wyglądał, zmienią się też jego relacje rodzinne i społeczne. Przyspieszenie technologiczne umożliwia kreowanie i zaspokajanie potrzeb, a jednocześnie stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kontroli i perswazji. Tęsknota za sacrum, fantastyczne decorum, marzenie o lepszym świecie powodują, że dzisiaj science-fiction stało się jedynym juz możliwym rezerwuarem idei romantycznych, powszechnie rozumianych" - powiedział reżyser Paweł Szkotak.

"Planeta Lem" to ziemia przyszłości, która stała się sztucznym rajem, rodzajem antyutopii" - dodał.

Przedstawienie jest godzinnym plenerowym widowiskiem teatralnym. Wykorzystano w nim oryginalną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Specjalnie skomponowana muzyka jest połączeniem muzyki symfonicznej z brzmieniami postindustrialnymi.