Prezydent Barack Obama kończy swoją podróż do czterech krajów europejskich w sobotę spotkaniami i konferencją prasową w Warszawie - pisała w sobotę nad ranem amerykańska agencja Associated Press. Podróż Obamy do Warszawy była okazją dla Waszyngtonu do podkreślenia, że uważa stosunki z Polską za ważne. Amerykańskie osobistości oficjalne dokładały starań aby podkreślić ten motyw - zauważa agencja.

Jako główne tematy rozmów amerykańskiego prezydenta z polskimi gospodarzami i przywódcami krajów Europy Środkowej i Wschodniej AP wymienia sprawy bezpieczeństwa, współpracy w dziedzinie energetyki oraz wspólnych działań na rzecz umacniania demokracji w Afryce Północnej, Białorusi i innych krajach Europy Wschodniej.

Obama nie przywiózł ze sobą tego na co czekano w Warszawie

Amerykańska agencja zauważa jednak, że Obama nie przywiózł ze sobą tego na co czekano w Warszawie: włączenia Polski do ruchu bezwizowego dla obywateli polskich udających się do USA. Doradcy prezydenta ujawnili, że przedstawi on tylko aktualny stan działań w tym kierunku i na razie nie będzie w stanie obiecać niczego więcej.

Reklama

Associated Press zwraca uwagę, że w odróżnieniu od poprzednich amerykańskich prezydentów, którzy odwiedzili Polskę, Obama nie spotka się bezpośrednio z polskim społeczeństwem i nie wygłosi do niego przemówienia. Nie będzie więc miał okazji nawiązania bezpośredniego i emocjonalnego kontaktu, tak jak uczynili to w przeszłości m. in. George W. Bush i Bill Clinton.

Agencja pisze też, że Polacy mieli w ostatnich latach poczucie, że zarówno administracje George'a W. Busha jak i Baracka Obamy nie brały wystarczająco pod uwagę ich niepokojów i tradycyjnie silne w Polsce nastroje proamerykańskie słabną.

Lech Wałęsa odmówił spotkania z Obamą

Na kilka godzin przed przylotem Obamy - pisze AP - polskie media były zdominowane przez informację, że legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa odmówił spotkania z Obamą. Wałęsa powiedział w telewizji, że nie jest zainteresowany spotkaniem, które byłoby właściwie tylko okazją do wspólnych zdjęć. Biuro Wałęsy poinformowało, że udaje się on do Włoch aby wziąć udział w festiwalu religijnym. AP wyraża przypuszczenie, że Wałęsa mógł się poczuć dotknięty tym, że nie zaoferowano mu możliwości indywidualnego spotkania z Obamą.