W Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się w sobotę przed godziną 11. rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem USA Barackiem Obamą. Spotkanie rozpoczęło się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu.

Amerykański prezydent przybył do Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu z kilkunastominutowym opóźnieniem. Wcześniej w hotelu Mariott, gdzie nocował, Obama spotkał się z kierownictwem i funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu.

Po przyjeździe Obamy do Pałacu odegrano hymny Stanów Zjednoczonych i Polski, następnie prezydenci odebrali meldunek dowódcy Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Przed Pałacem powitanie amerykańskiego prezydenta obserwowali licznie zgromadzeni warszawiacy, odgrodzeni jednak barierkami od pałacowego dziedzińca. Powitanie przywódców czujnie obserwowali też - z dachów budynków położonych w pobliżu prezydenckiej siedziby - snajperzy.

Głównymi tematami rozmów Obamy z polskimi politykami mają być sprawy gospodarcze, w tym gaz łupkowy; bezpieczeństwo oraz demokratyzacja w Afryce Północnej.

Następnie o godz. 11.45 prezydenci Polski i USA spotkają się w Pałacu Prezydenckim z liderami b. opozycji antykomunistycznej i przedstawicielami partii politycznych. Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim możliwości wykorzystania polskiego doświadczenia z okresu transformacji w innych częściach świata.

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim o godz. 12.35 Obama będzie gościem roboczego śniadania wydanego przez premiera Donalda Tuska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O godz. 14. planowane jest spotkanie premiera i prezydenta USA z dziennikarzami.

Wizytę w Warszawie amerykański gość zakończy ok. godz. 15. Jej ostatni punkt to złożenie kwiatów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod "Tablicą Smoleńską", upamiętniającą wszystkie ofiary katastrofy polskiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Spotka się tam z niektórymi przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy, w tym z żonami wojskowych oraz Jarosławem Kaczyńskim i Martą Kaczyńską.

Amerykański prezydent przybył do Polski w piątek przed godz. 18. Tego dnia wieczorem był gościem specjalnym roboczego obiadu w ramach XVII szczytu Europy Środkowej, który organizował polski prezydent.