Setki wiernych, mimo deszczu i chłodu, zgromadziło się w niedzielę w Zakopanem przy sanktuarium maryjnym na Krzeptówkach, aby wspólnie na telebimie oglądać transmisję watykańskiej uroczystości beatyfikacyjnej Jana Pawła II.

Na wieść o ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, górale i zebrani przy zakopiańskim sanktuarium turyści zaczęli bić brawa. "W końcu spełniło się to, na co czekaliśmy od pięciu lat i o co gorliwie modliliśmy się każdego dnia" - powiedział PAP góral, Stanisław Jarząbek.

W Parku Fatimskim na Krzeptówkach oprócz górali zgromadzili się turyści z całej Polski. Telebim, na którym wierni oglądali transmisję umieszczono w ołtarzu papieskim, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę świętą w 1997 r. pod Wielką Krokwią. "Chcieliśmy oglądać beatyfikację w tym szczególnym miejscu, przy sanktuarium, które jest votum wdzięczności za uratowanie życia Ojcu Świętemu" - powiedział PAP Jacek Czeladziński, który do Zakopanego przyjechał z rodziną ze Szczecina.

Tuż przed rozpoczęciem transmisji na Krzeptówki przybyła góralska banderia konna oddając w ten sposób hołd wielkiemu Polakowi. Górale ubrani w odświętne stroje regionalne organizują banderię konną podczas ważnych uroczystości kościelnych i państwowych.

W niedzielę o godzinie 17 w sanktuarium na Krzeptówkach odbędzie się uroczysta msza dziękczynna za dar beatyfikacji, celebrowana przez ks. kardynała Stanisława Nagiego. Podczas mszy zostanie poświęcony ołtarz ku czci błogosławionego Jana Pawła II.

W zakopiańskim kościele św. Krzyża odbędzie się koncert zatytułowany "Santo Subito - Jazzmani Janowi Pawłowi II", podczas którego przypomniane zostaną wiersze Karola Wojtyły i zaprezentowane polskie pieśni eucharystyczne w jazzowym brzmieniu w wykonaniu zespołu Marek Bałata Chamber Orchestra.

Zakopiańskie uroczystości zakończą się o godz. 19 w Parku Fatimskim na Krzeptówkach nabożeństwem majowym i koncertem dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II; wystąpią Witold Zalewski i Mieszany Chór Katedry Wawelskiej pod kierownictwem Andrzeja Korzeniowskiego.

Sanktuarium maryjne na Krzeptówkach powstało w latach 1987-1992 jako votum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Świątynia została konsekrowana przez papieża 7 czerwca 1997 roku w czasie jego czwartej pielgrzymki do ojczyzny.

Jan Paweł II odwiedzał Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do Polski; w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako kardynał; wcześniej jako turysta i narciarz. W czerwcu 1997 roku na stadionie pod Wielką Krokwią spotkał się z góralami, którzy złożyli mu pamiętny hołd Podhala, jako "Synowi Gór, Największemu z rodu Polaków".