Serfując po sieci można natknąć się na witryny oferujące kupony rabatowe o wartości np. 50 zł do wykorzystania w popularnych sieciach fast-food na terenie naszego kraju. Wystarczy tylko kliknąć w podany na stronie link, zainstalować program, wysłać sms-a lub zalogować się na swoje konto w Facebooku, aby cieszyć się z tańszych lub darmowych kanapek. Również na skrzynki e-mail internautów przysłane są oferty o podobnej treści.

Restauracje ostrzegają

Jak się okazuje jest to oszustwo. Problem dotyczy przede wszystkim sieci McDonald’s oraz KFC. Obie firmy zastrzegają, że nie rozdają żadnych bonów w Internecie.

- W Internecie pojawiają się oferty, których nadawcy sugerują możliwość otrzymania bonu / kuponu do wykorzystania w restauracjach naszej sieci. Najczęstszym warunkiem ma być wysłanie SMS-a pod wskazany numer. Takie fałszywe emaile, mają na celu nie tylko wyłudzenie od odbiorcy pieniędzy i danych typu „login / hasło”, ale często również zainstalowanie w jego komputerze potencjalnie szkodliwych programów śledzących – można przeczytać na oficjalnej stronie McDonald’s. – Informujemy, że McDonald’s Polska sp. z o.o. ani żadna z firm działających z naszego upoważnienia nie są autorami tego typu ofert i jako takie nie będą one honorowane w naszych restauracjach – zastrzega firma. Podobnie czyni KFC. – Jedynymi oficjalnymi serwisami KFC w Polsce są www.kfc.pl oraz www.kariera.kfc.pl. Wszystkie oferty promocyjne oferowane w Internecie poza powyższymi serwisami nie będą honorowane przez spółkę – informuje operator sieci.

Śledztwo sieciowych kanapko-żerców 

Oszustwo wykryli już na początku tego roku internauci. Na jednym z for dyskusyjnych stworzono nawet specjalny temat pod tytułem „Nie daj się nabrać na darmowe bony do MCDonald's”, gdzie użytkownicy nawzajem przestrzegali się przed grasującymi w sieci „kanapkowymi oszustami”. - Zauważyłem stronę z informacją o darmowych bonach do McDonald's za 50 zł – pisze użytkownik „Htsz”. - Ukazuje nam się strona, na której dowiadujemy się, że wystarczy wysłać wygenerowany dla nas link do 20 osób i zdobędziemy bon. Tak się jednak nie stanie – ostrzega.

Węsząc przekręt, internauta przeprowadził własne śledztwo. Z jego ustaleń wynikało, że domena, na której znajdowała się strona z bonami nie należy do McDonald's, a kuponów nikt nie dostanie (po osiągnięciu 21 wejść na wskazany obrazek nic się nie zmieniało). Strona po jego interwencji została zablokowana. Jakiś czas później pojawiła się kolejna fałszywa strona, wyglądem idealnie przypominająca poprzednią. - Oszukańcze zadanie polega na tym samym, czyli "aby zdobyć bon o wartości 50 PLN roześlij swój unikalny link do 20 osób". Tym razem mamy regulamin w punktach i informację, że nagroda losowana jest co miesiąc. Zamiast klikania w dziwne linki musimy podać adres e-mail – informuje internauta. - Naiwnym, którzy się na to nabiorą nie zazdroszczę spamu – kończy.