48 pociągów Przewozów Regionalnych nie wyjechało we wtorek na tory. I jak informuje dyrektor finansowy firmy, mniej pociągów Przewozów regionalnych będzie co najmniej do 15 maja.

Rzecznik spółki Piotr Olszewski zapewnia, że pasażerowie, którzy kupili na nie bilety otrzymają zwrot pieniędzy. Mogą też pojechać pociągami PKP Intercity, w których te bilety będą uznawane.

Na trasy nie wyjadą niektóre pociągi InterRegio relacji Warszawa-Kraków, Warszawa-Rzeszów, Łódź-Kraków, Warszawa-Katowice, Warszawa-Wrocław, Warszawa-Poznań, Warszawa-Szczecin, Przemyśl-Gliwice, Kraków-Wrocław, Przemyśl-Wrocław, Kraków-Poznań, Rzeszów-Poznań, Kraków-Szczecin, Gliwice-Przemyśl, Bielsko Biała-Wrocław, Gdynia-Szczecin.

Mniej pociągów InterRegio do 15 maja

Przynajmniej do 15 maja będzie jeździć mniej pociągów Przewozów Regionalnych - powiedziała we wtorek dyrektor finansowy spółki Małgorzata Kuczewska Łaska. We wtorek nie wyjechało 48 pociągów przewoźnika.

Przewozy Regionalne zalegają PKP PLK z opłatą za dostęp do torów. Z tego powodu - do czasu, aż Przewozy Regionalne nie spłacą zadłużenia - zarząd PKP PLK zdecydował o odwołaniu części pociągów przewoźnika.

O tym, że PKP Polskie Linie Kolejowe wyznaczyły do likwidacji 151 pociągów Przewozów Regionalnych było wiadomo od kilku dni. Jak wyjaśnił PAP Olszewski, przewoźnik nie informował wcześniej pasażerów, które pociągi nie wyjadą na tory, ponieważ do końca tygodnia trwały rozmowy między zarządami obu spółek.

"Ostateczną listę zlikwidowanych pociągów dostaliśmy dopiero wczoraj wieczorem" - powiedział rzecznik.

W poniedziałek po południu PKP PLK poinformowały, że we wtorek ostatecznie nie wyjedzie 47 pociągów Przewozów Regionalnych. "Cały czas liczyliśmy, że PKP PLK jednak odstąpi od likwidowania połączeń, tym bardziej, że przedstawiliśmy harmonogram spłaty zadłużenia, a rozmowy trwały cały tydzień" - wyjaśnił Olszewski.

Rzecznik powiedział, że spółka zwraca pasażerom należność za bilety na odwołane pociągi. Pełen wykaz skasowanych połączeń jest umieszczony na stronie internetowej przewoźnika. Można go też otrzymać w punktach informacji na dworcach; pasażerowie są też informowani przez megafony.

Rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski powiedział PAP, że pasażerowie, którzy chcieli jechać odwołanymi pociągami, mogą pojechać ekspresem PKP Intercity albo pociągiem Tanich Linii Kolejowych."Na tych trasach, z których odwołano InterRegio, jeżdżą wzmocnione składy PKP Intercity. Dołożyliśmy więcej wagonów, więc jest więcej miejsc. Ponadto będziemy w Intercity i TLK honorować bilety na InterRegio, więc pasażer będzie mógł przejechać bez dodatkowej opłaty" - powiedział. (PAP)