Dziś zostanie upubliczniony list do Rosjan z prośbą o pojednanie. Napisali go przedstawiciele polskiego środowiska akademickiego.
Reklama
Pod apelem podpisali się: prof. Karol Modzelewski, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Stanisław Mossakowski, przewodniczący Wydziału I Nauk Społecznych PAN, prof. Henryk Samsonowicz, minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor KUL, obecnie kierownik katedry etyki tego uniwersytetu, oraz prof. Jerzy Wyrozumski, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności. List powstał w piątek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie spotkali się eksperci ds. Narodowego Rozwoju Programu Badań Humanistycznych. Dziś zostanie przekazany na ręce współprzewodniczącego polsko-rosyjskiej komisji ds. trudnych Adama Daniela Rotfelda.

Zrozumieć dramaty

Jak mówi „DGP” prof. Modzelewski, ich intencją jest nie tylko próba pojednania Polaków i Rosjan, ale stworzenie w Polsce oraz Rosji instytucji złożonych z humanistów, którzy zajęliby się dramatycznymi problemami wspólnej historii obu narodów. – W sposób wolny od politycznej propagandy, wzajemnych oskarżeń, a zwłaszcza rachunku cudzych win. Skupiłyby się na rozumieniu historycznych procesów i wydarzeń, w tym dramatów wspólnych dla obu narodów – wyjaśnia Modzelewski.
Jednym z tematów, którym instytucje te miałyby się zająć, byłaby kwestia Katynia. – Trzeba wreszcie rozbroić Katyń i uświadomić obu narodom, że w tych mogiłach obok siebie spoczywają Polacy i Rosjanie. Problem terroru stalinowskiego jest problemem wspólnym – wyjaśnia wiceszef PAN. Wtóruje mu b. minister edukacji prof. Henryk Samsonowicz. – Warto, by humaniści z obu krajów usiedli razem i postarali się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w tysiącletniej historii stosunków Polski z Rosją czy Rosji z Polską nie udało nam się zbudować dobrych relacji – mówi.
Wskazuje, że wielu narodom mimo wcześniejszych waśni udało się znaleźć wspólny język. – Spójrzmy na Francję i Anglię czy Niemcy i Polskę – dodaje były szef MEN. Podpisany m.in. przez niego apel zostanie dziś upubliczniony i będzie można pod nim składać podpisy. Ma trafić do Rosjan za pośrednictwem polsko-rosyjskiej komisji ds. trudnych.

Apel Kościoła

O pojednanie z Rosją zaapelował także polski Kościół. Podczas sobotnich uroczystości żałobnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał wizytę w Smoleńsku, już po katastrofie, premierów Polski i Rosji – Donalda Tuska i Władimira Putina. – Ujawnili tam szczere ludzkie współczucie. W geście modlitwy godnie pochylili się przed ofiarami wypadku. Życzliwość rosyjskiego ludu znaliśmy od zawsze, ale w Smoleńsku we wzruszający sposób współbrzmiała z nią serdeczność i pomoc najwyższych przywódców Rosji – stwierdził abp Michalik. Temat relacji pomiędzy Rosją a Polską poruszył także kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył wczorajszej mszy świętej odprawianej w bazylice Mariackiej. – Siedemdziesiąt lat temu Katyń oddalił dwa narody, a ukrywanie prawdy o niewinnie przelanej krwi nie pozwalało zabliźnić się bolesnym ranom. Tragedia sprzed ośmiu dni wyzwoliła wiele pokładów dobra tkwiących w osobach i narodach – mówił. I na zakończenie dodał, że dziś ożyła nadzieja na prawdziwe pojednanie naszych narodów.