Chorzowscy policjanci mają dziś siedem koni. Najczęściej patrolują na nich ok. 600-hektarowy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie - jeden z największych parków miejskich w Europie. Konie pomagają też policjantom w zabezpieczaniu meczów, koncertów i innych imprez masowych odbywających się w parku czy na Stadionie Śląskim.

"Policjanci konni są lepiej postrzegani od innych funkcjonariuszy. Koń wzbudza sympatię, a tym bardziej osoba pracująca z takim zwierzęciem. Policjantowi, który chce pełnić służbę w tak specyficzny sposób, praca z koniem może przynieść bardzo dużo radości" - oceniła rzeczniczka chorzowskiej komendy Justyna Dziedzic.

Policjanci, którzy chcą rozpocząć służbę z końmi, nie muszą mieć doświadczenia w siodle. "Gdy w 2001 r. powstawał nasz zespół, tworzący go młodzi policjanci nigdy wcześniej nie mieli styczności z końmi. Po dwóch miesiącach szkolenia mogli wyjechać już na pierwsze patrole" - wskazała Dziedzic.

Chorzowska komenda poszukuje kandydatów do konnej jednostki, ponieważ wkrótce część z tworzących ją policjantów przejdzie na emeryturę. Służbę zakończy też niedługo jeden koń - zespół będzie w tym roku pracował z sześcioma zwierzętami.

Policyjne wierzchowce mieszkają w stajni w pobliżu chorzowskiego parku, gdzie mieści się Posterunek Konny Policji w Chorzowie. Wszystkie konie mają swoich stałych opiekunów-policjantów. Prócz nich, zwierzętami zajmują się trzej pracownicy cywilni.