Na karę dożywocia skazał dziś jeleniogórski sąd 30-letniego Mariusza Vaćkara za zabicie ze szczególnym okrucieństwem 3,5-letniego Bartka. 37-letnią matkę chłopca Iwonę Kwiatkowską sąd skazał na 15 lat więzienia za pomoc przy zabójstwie.

Wyrok nie jest prawomocny. Przewodniczący składu sędziowskiego Tomasz Skowron wyraził zgodę na podawanie danych osobowych oskarżonych.

Sędzia przed ogłoszeniem wyroku uprzedził strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu dla Kwiatkowskiej. Początkowo kobieta była oskarżona o nieudzielenie pomocy swojemu synowi i groziło jej do 10 lat wiezienia. Ostatecznie została skazana na 15 lat wiezienia za pomocnictwo przy zabójstwie.

Oskarżeni w ostatnim słowie przepraszali za to co się stało i prosili o łagodny wymiar kary. 3,5-letni Bartek - jak wykazała sekcja zwłok - przez kilka miesięcy był bity pasem z klamrą, gumową pałką. Był kopany i rzucany na podłogę. Ostatecznie dziecko zmarło z powodu odniesionych obrażeń m.in. obrzęku i krwiaka mózgu oraz krwotoku wewnętrznego w okolicach lędźwiowych.

"Oskarżony to psychopata, który w ten sposób wychowywał dziecko"

Prokurator domagał się dożywocia dla Mariusza Vaćkara i 25 lat więzienia dla Iwony Kwiatkowskiej.

"Oskarżony to psychopata, który w ten sposób wychowywał dziecko. Według biegłych nie jest chory psychicznie, więc wie co jest dobre, a co złe. Skoro przez trzy dni bił Bartka, to godził się na śmierć chłopca. Widział, że każdego dnia chłopiec czuje się coraz gorzej. Ostatniego dnia Bartek już był tak pobity, że nie pozwalał się dotknąć. Traktował dziecko jak przedmiot" - mówiła prokurator Ewa Węglarowicz.

Prokurator wnosiła o zmianę kwalifikacji czynu w przypadku matki dziecka z nieudzielenia pomocy na pomocnictwo przy zabójstwie.