Tomasz Szatkowski został nowym p.o. prezesa TVP. Dotychczasowy p.o. prezes spółki Bogusław Szwedo nieoczekiwanie złożył dziś rezygnację z zajmowanej funkcji.

Szwedo był p.o. prezesa TVP od 19 września. Do zarządu został oddelegowany na trzy miesiące wraz z Małgorzatą Wiśnicką-Hińcza. Oboje mieli tymczasowo zarządzać telewizją do czasu rozstrzygnięcia konkursu na docelowy zarząd.

Do zmiany na stanowisku p.o. prezesa doszło właśnie podczas posiedzenia Rady Nadzorczej TVP.

Rezygnacja Szwedy oznacza, że wraca on do Rady Nadzorczej, której był przewodniczącym (w czasie delegacji Szwedy do zarządu p.o. przewodniczącym RN był Bogusław Piwowar).

Nowy p.o. prezesa TVP w przeszłości był m.in. doradcą Ministra Koordynatora ds. Służb Specjalnych (w 2005 r.), radcą Prezesa Rady Ministrów. Od września 2006 do lipca 2007 r. przewodniczący Rady Nadzorczej Bumaru. Był też zatrudniony jako konsultant ds. obrony narodowej w Klubie Parlamentarnym PiS.

Powodem unieważnienia konkursu na zarząd TVP była jego formuła?

Konkurs na zarząd TVP został unieważniony - zdecydowała późnym wieczorem Rada Nadzorcza spółki. W poniedziałek ma zapaść decyzja o ogłoszeniu nowego konkursu.

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do TVP wynika, że powodem była formuła konkursu - nie na pełną, czteroletnią kadencję, lecz na dokończenie kadencji, zapoczątkowanej w 2006 r. jeszcze przez Jana Dworaka. W efekcie zarząd z obecnego konkursu mógłby działać najwyżej przez kilka miesięcy.