Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uważa, że potrzebne są istotne zmiany w konstytucji jego kraju. Zapowiedział, ze nowelizacja ustawy zasadniczej zostanie przeprowadzona w ciągu dwóch lat i ocenił, że propozycje dotychczas przedstawione nie są wystarczająco „zdecydowane”.

"Konstytucja to ustawa zasadnicza. Zrobimy ją w ciągu dwóch lat. Zaproponowano mi już kilka wariantów, ale one się nie nadają” – powiedział w piątek Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA. "Ludzie boją się po prostu wprowadzać bardziej zdecydowane zmiany" - dodał.

Jak zapowiedział szef państwa, nowelizacja miałaby zmienić podział władzy pomiędzy prezydentem, parlamentem i rządem.

Ponadto według Łukaszenki, jeszcze „przed przyjęciem nowej konstytucji, wiele zostanie zrobione w ramach przekazania władzy na dół – przewodniczącym władz rejonowych, gubernatorom”.

Prezydent zapowiedział również, że w kraju zostanie przeprowadzone referendum konstytucyjne. Podkreślił przy tym, że jest przeciwny przywracaniu ustawy zasadniczej w redakcji z 1994 roku, ponieważ byłby to „ruch wstecz”.

„Jeśli pójdziemy drogą, którą proponują dzisiaj +alternatywni+, przez prywatyzację, reformy itd., to nie ze mną, ja nie zgodzę się na zniszczenie porządku socjalnego w naszym kraju” – oświadczył Łukaszenka.

Z inicjatywą przywrócenia konstytucji z 1994 roku wystąpił wcześniej Wiktar Babaryka, potencjalnie najpoważniejszy rywal Łukaszenki w sierpniowych wyborach prezydenckich. Od 18 czerwca przebywa on w areszcie KGB z poważnymi zarzutami o malwersacje, stworzenie grupy przestępczej i pranie pieniędzy.

„Proponuję ogólnopaństwowe referendum na temat zmian w konstytucji i próbę przywrócenia konstytucji z 1994 roku – powiedział Babaryka w apelu wideo opublikowanym przez jego sztab wyborczy już po aresztowaniu. „Tam już było przewidziane i ograniczenie (liczby) kadencji prezydenckich, i trójpodział władzy, i przede wszystkim prawo narodu do wybierania swojego losu” – mówił.

Obecna konstytucja nie zawiera ograniczenia liczby kadencji i daje duże prerogatywy prezydentowi. Konstytucja Białorusi była dwukrotnie nowelizowana w drodze referendów zainicjowanych przez Łukaszenkę w 1996 i 2004 roku.