„Według stanu na 26 maja 18 pracowników miało pozytywne testy na koronawirusa” – podała elektrownia w oświadczeniu we wtorek.

Pracownicy, jak dodano, są pod opieką lekarzy i przebywają w miejscach zamieszkania, ponieważ zakażenie przechodzą bezobjawowo. 81 osób jest na samoizolacji, ponieważ miały kontakt z zakażonymi.

Prace na budowie elektrowni odbywają się zgodnie z planem – wskazano.

„Około stu osób zatrudnionych na budowie elektrowni jądrowej na Białorusi zakaziło się koronawirusem” – poinformował wcześniej we wtorek wykonawca elektrowni, rosyjski koncern Rosatom. Wśród zakażonych są pracownicy Rosatomu i przedstawiciele białoruskiego podwykonawcy, podano.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy do 1200 megawatów. Buduje ją Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę.

Do elektrowni dostarczono już z Rosji paliwo jądrowe. Uruchomienie pierwszego reaktora planowane jest na lipiec.Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)