Założenia programu wyborczego dotyczące zmian klimatycznych, postulaty w sprawie świeckości państwa, a także propozycje dotyczące inwestycji w rozwój i nowy przemysł - mają zostać przedstawione w sobotę w Gdyni na regionalnej, pomorskiej konwencji lewicowego bloku - SLD, Wiosny, Lewica Razem.

Będzie to trzecia w ogóle, a druga regionalna konwencja lewicy w tej kampanii wyborczej. Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska zaznaczyła, że w Trójmieście, nazywanym "matecznikiem Platformy Obywatelskiej", jej komitet walczy "o elektorat lewicowy, który zawsze tam był". "Mamy silne struktury, jeżeli chodzi o Sojusz Lewicy Demokratycznej, w tym województwie, a mamy też silne kandydatki" - podkreśliła.

Listy w Gdańsku otwiera liderka Wiosny, szefowa gabinetu Roberta Biedronia w Urzędzie Miejskim w Słupsku z czasów gdy był prezydentem tego miasta, Beata Maciejewska, a była posłanka SLD Joanna Senyszyn jest "jedynką" w okręgu obejmującym Gdynię i Słupsk.

"Beata Maciejewska jest od lat kojarzona z ekologią, ze sprawami związanymi z walką z kryzysem klimatycznym - to jest zdecydowanie jej temat" - zaznaczyła Żukowska. W tym kontekście podkreślała wagę miejsca, w którym odbędzie się konwencja.

"Jeżeli kryzysu klimatycznego nie zatrzymamy, będzie dalszy wzrost średniej temperatury, i takie miejsca jak Półwysep Helski mogą zostać zalane, część dzielnic Gdańska również może znaleźć się pod wodą, jeżeli ten poziom mórz globalny wzrośnie" - podkreśliła rzeczniczka SLD.

Drugim tematem konwencji będzie temat świeckości państwa. "Świeckie państwo to pani profesor Joanna Senyszyn w zasadzie ma wypisane na twarzy. Nie ma chyba bardziej wiarygodnej osoby w polskiej polityce, jeżeli chodzi o ten temat - walczy o to od lat i jest na pewno liderką tego tematu" - stwierdziła Żukowska.

Oprócz liderek list wyborczych lewicy w Gdańsku i Gdyni na konwencji głos zabiorą także liderzy: SLD - Włodzimierz Czarzasty, Wiosny - Robert Biedroń oraz Lewicy Razem - Adrian Zandberg.

Na konwencji - jak powiedział PAP Zandberg - będzie też mowa o modernizacji kraju. "Będziemy mówili o nowym przemyśle, o inwestycjach w rozwój, o tym jak pchnąć naszą gospodarkę do przodu. To się wiąże bardzo mocno z polityką klimatyczną - lewica chce modernizacji energetyki, rozwoju nowych, niskoemisyjnych przemysłów" - powiedział.

Lewica - zaznaczył Zandberg - chce, żeby "Polska miała gospodarkę prężną, innowacyjną, ale też bezpieczną dla środowiska". "Bo nie ma możemy w imię krótkoterminowych zysków zniszczyć planety, na której wszyscy żyjemy" - podkreślił lider Lewicy Razem.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października; wybranych zostanie na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski