Salvini, który jest też szefem MSW Włoch i liderem prawicowej partii Liga, przebywa w środę z wizytą w Warszawie na zaproszenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Wicepremier spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckim. Spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim odbyło się w siedzibie PiS. Oprócz Kaczyńskiego uczestniczyli w nim m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders oraz eurodeputowani PiS: Tomasz Poręba i Ryszard Legutko.

Halicki na środowej konferencji prasowej w Sejmie zażądał ujawnienia szczegółów rozmowy Kaczyńskiego z Salvinim.

"Prezes Kaczyński nie był gotów do poinformowania publicznie, o czym rozmawiał z liderem Ligi Północnej, a wiemy doskonale, że Matteo Salvini jeździ po Europie i montuje antyunijną, antyeuropejską międzynarodówkę" - oświadczył Halicki. Jego zdaniem, Kaczyński boi się ujawnienia, że "Polexit poprzez rozbicie UE był tematem tej rozmowy".

Reklama

Halicki zwracał uwagę, że choć Jarosław Kaczyński spotkał się urzędującym wicepremierem Włoch, to rozmowa polityków z pewnością nie dotyczyła spraw rządowych, tylko partyjnych i politycznych.

"Stanowisko PiS musi być oczywiste: czy odrzuca sposób, w jaki Matteo Salvini opisuje swoje najważniejsze wyzwania, czyli +rozbicie bunkra europejskiego+, czy Jarosław Kaczyński podpisuje się pod tym programem?" - pytał poseł PO. "Jedno stanowisko musi być wreszcie zaprezentowane Polakom, bo przed nami kluczowa decyzja o naszej przyszłości" - dodał.

Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Matteo Salvinim otworzyły drogę do dalszych kontaktów dot. przyspieszenie rozwoju państw UE; podniesiono też kwestie, w których istnieje rozbieżność poglądów między PiS a Ligą. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska