Przez PiS Polska jest w UE osamotniona, a prezes tej partii Jarosław Kaczyński stawia na partnerów, którym bliżej do Władimira Putina, niż do UE; to jest niestety droga do wyjścia z unijnej rodziny - ocenił w środę lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna nawiązał na Twitterze do środowej rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim. Spotkanie Kaczyńskiego z Salvinim odbyło się w siedzibie PiS. Uczestniczyli w nim także m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders oraz eurodeputowani PiS: Tomasz Poręba i Ryszard Legutko.

Salvini, który jest też szefem MSW Włoch i liderem prawicowej partii Liga, przebywa z wizytą w Warszawie na zaproszenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Włoski polityk spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Przez PiS Polska jest w Unii osamotniona, Kaczyński stawia na takich partnerów, jak (Viktor) Orban, czy Salvini. Obu bliżej do Putina, niż do UE. To jest niestety droga do wyjścia z unijnej rodziny, a na tym Polacy mogą tylko stracić" - napisał Schetyna.

Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Matteo Salvinim otworzyły drogę do dalszych kontaktów dot. przyspieszenie rozwoju państw UE; podniesiono też kwestie, w których istnieje rozbieżność poglądów między PiS a Ligą.

Adam Bielan powiedział dziennikarzom, że podczas spotkania prezesa PiS z Salvinim poruszono m.in. temat eurowyborów i przyszłej architektury europejskiej. "W wielu sprawach mamy podobne poglądy, z Ligą warto rozmawiać" - podkreślał wicemarszałek Senatu.