Bezpartyjny burmistrz Piotr Jakubowski sprawuje urząd burmistrza Mikołajek od 2000 roku (pierwsza kadencja była niepełna; zastąpił burmistrza, który ustąpił przed czasem - PAP). W obecnych wyborach Jakubowski miał jednego kontrkandydata, dyrektora jednej ze szkół w gminie. Obecny burmistrz wygrał jednak zdecydowanie, uzyskując 65,42 proc. głosów.

Komisja w Mikołajkach już zdała protokoły do komisarza wyborczego w Olsztynie i czeka na ich zatwierdzenie.

Wysoki wynik uzyskał także ubiegający się o reelekcję bezpartyjny wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak, który otrzymał blisko 75 pro. głosów. Przewodnicząca komisji w Jedwabnie Bożena Harbaszewska powiedziała PAP, że ubiegający się o drugą kadencję Ambroziak nie tylko zachował stanowisko, ale także wprowadził 12 radnych do 15-osobowej rady gminy.

Reklama

Wysoki wynik uzyskał także obecny wójt gminy Wieliczki Jarosław Kuczyński, który uzyskał 71,84 proc. poparcia.

Wójtem gminy Kowale Oleckie pozostał Krzysztof Locman, który nie miał kontrkandydatów w wyborach.

Druga tura wyborów odbędzie się w Olsztynku, gdzie zmierzą się: obecny zastępca burmistrza Bogusław Kowalewski i Mirosław Stegienko, który był burmistrzem tego miasteczka w latach 2002-2010. Natomiast w gminie Grunwald w drugiej turze wieloletni wójt Henryk Kacprzyk będzie walczył w wyborach z Adamem Szczepkowskim z PiS.