Nie tylko dłuższy termin na plany ogólne gmin. Ważna zmiana w naborze wniosków o pieniądze z KPOMinisterstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zmieniło już regulamin naboru wniosków o dofinansowanie przygotowania planów ogólnych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Nie tylko wydłużyło termin dla gmin do 31 sierpnia 2026 r. Teraz gminom będzie łatwiej ubiegać się o pieniądze z KPO, a Polsce wypełnić kamień milowy.Krzysztof Bałękowski•23 czerwca 2026
Pomoc dla samotnych seniorów. Gminy uruchamiają dodatkowe wsparcieWiele gminy w Polsce uruchamia dodatkowe wsparcie dla seniorów, w tym dla samotnych seniorów. Możemy zaobserwować poszerzający się pakiet dedykowanych programów aktywizacyjnych, wsparcia sąsiedzkiego oraz pomocy w codziennych obowiązkach. Lokalne instytucje oferują zarówno bezpłatne zajęcia integracyjne, jak i usługi wolontaryjne zapobiegające wykluczeniu społecznemu i samotności.Doktor nauk prawnych, adwokat Kinga Piwowarska•15 czerwca 2026
Więcej czasu dla gmin na plany ogólne, ale problemów nie brakuje. Wyzwanie przed wojewodamiPrezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację przepisów, które wydłużają termin na przygotowanie planów ogólnych do 31 sierpnia 2026 r. Duża część gmin i tak jednak nie zdąży z przygotowaniem nowych dokumentów planistycznych. Problemy z nadzorem mogą też mieć wojewodowie.Krzysztof Bałękowski•12 czerwca 2026
Gminy zyskują dodatkowy czas na plany ogólne. Prezydent podpisał ustawęPrezydent Karol Nawrocki podpisał ustawę, która przedłuża ważność studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego do 31 sierpnia – podała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Zmiana daje gminom więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych.oprac. Łukasz Dobrzyński•11 czerwca 2026
Miasta będą mogły zakazać najmu krótkoterminowego. Kiedy sięgną po nowe kompetencje?Rynek najmu krótkoterminowego ma zostać uregulowany jeszcze w tym roku. Niedługo rząd zajmie się ustawą w tej sprawie. Gminy będą mogły zakazać najmu krótkoterminowego, ale nie od razu. Czy miasta będą chętnie korzystać z tego narzędzia? DGP przeprowadził ankietę w tej sprawie.Krzysztof Bałękowski•26 maja 2026
Ponad 520 mln opakowań w systemie kaucyjnym. Będą podwyżki opłat za śmieci w gminach?– Od początku roku zebraliśmy już ok. 520 mln opakowań – poinformowała Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska, podczas dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej systemu kaucyjnego. Przedstawiciele gmin coraz częściej alarmują, że mniej opakowań w żółtym worku to duże prawdopodobieństwo podwyżek opłat za śmieci.Krzysztof Bałękowski•13 kwietnia 2026
Co z zasadą: płać za tyle, ile wyrzucasz? MKiŚ zmieniło zdanie w sprawie opłat za śmieciPo kilkumiesięcznych konsultacjach Ministerstwo Klimatu i Środowiska rezygnuje z wprowadzenia zasady: płać za tyle, ile wyrzucasz. Samorządy alarmowały, że zachęciłoby to do porzucania odpadów w lasach czy rzekach.Krzysztof Bałękowski•29 marca 2026
MKiŚ rezygnuje z kontrowersyjnego pomysłu. Opłaty za śmieci nie wzrosną z powodu masyResort klimatu zrezygnował z prac nad zapisami w projekcie tzw. ustawy czystościowej, które miały umożliwić gminom różnicowanie wysokości opłat za odpady m.in. na podstawie ich masy - wynika z odpowiedzi ministerstwa na poselską interpelację.oprac. Kasper Starużyk•27 marca 2026
Prof. Zięty: W dyskusji o zmianach granic gmin należy uwzględnić rolę wspólnoty samorządowejJeżeli w jakiejś sprawie prowadzi się wielostronne analizy, dyskutuje się na łamach prasy i prezentuje własne stanowiska, to znaczy, że poruszane zagadnienie ma znaczenie. Tak też jest w przypadku regulacji prawnych dotyczących zmiany granic gmin - pisze prof. Jakub Zięty.dr hab. Jakub Zięty•25 marca 2026
Jest nowy projekt ustawy o ROP. A w nim niższe poziomy recyklingu dla gminMinisterstwo Klimatu i Środowiska argumentuje, że dotychczasowe poziomy recyklingu za lata 2025-2029 są niemożliwe do osiągnięcia. A to z kolei prowadziłoby do naliczania gminom kar. Dlatego też po otrzymaniu zgody ze strony Komisji Europejskiej zapadła decyzja o ich obniżeniu.Krzysztof Bałękowski•20 marca 2026
Niższe poziomy recyklingu dla gmin nie tylko w 2025 r.? MKiŚ rozważa wniosek do KEWiadomo już, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje obniżyć poziom recyklingu dla gmin za 2025 r. i dostosować te poziomy za lata 2026-2029. Teraz okazuje się, że resort może zwrócić się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o poluzowanie zasad w gospodarce odpadami komunalnymi również w kolejnych latach.Krzysztof Bałękowski•12 marca 2026
Prof. Jarosław Flis: Gminy powinny formalizować kontakty z mieszkańcami [WYWIAD]"Władza powinna opierać się na dwóch filarach: jeden to praca nad decyzjami, a drugi – ich komunikowanie. Ważne jest też zachęcanie mieszkańców do aktywnego udziału w życiu lokalnej wspólnoty" – mówi w rozmowie z DGP prof. Jarosław Flis, współautor „Indeksu codziennej demokracji lokalnej”, najnowszej publikacji Fundacji im. Stefana Batorego.Krzysztof Bałękowski•10 marca 2026
Komu i kiedy gmina naliczy opłatę za śmieci? Jest stanowisko resortu klimatu i środowiska"Powstawanie odpadów musi być realne, a nie hipotetyczne i nie może być domniemywane" – przypomniało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytanie o to, kiedy gmina może naliczyć opłatę za śmieci. Resort wyjaśnił też pojęcie "zamieszkiwania" w kontekście gospodarki odpadami komunalnymiKrzysztof Bałękowski•04 marca 2026
Problemy z decentralizacją? Resorty nie palą się do oddawania kompetencji samorządomChodzi o samorządowy pakiet decentralizacyjny, który MSWiA przekazało resortom do uzgodnień. Ministerstwo Finansów sprzeciwia się m.in. temu, aby samorządy same określały zadania publiczne, które realizują. Problemy mogą być również z rozszerzeniem wsparcia dla programów polityki zdrowotnej.Krzysztof Bałękowski•02 marca 2026
Coraz więcej gmin wypłaca własne becikowe. Znamy najnowsze daneZ danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w ciągu 15 lat liczba samorządów, które wypłacają gminne becikowe, wzrosła o ponad połowę. Nadal robi to jednak tylko kilka procent z nich. Liczba wypłaconych świadczeń nie napawa optymizmem w kwestii poprawy dzietności.Krzysztof Bałękowski•02 marca 2026
Zintegrowane plany inwestycyjne do poprawki. Będzie łatwiej, ale nie bez ryzykaRząd chce odblokować zintegrowane plany inwestycyjne i przekonuje, że projektowane zmiany uproszczą procedury. Inwestorzy widzą szansę na przyspieszenie projektów, ale podkreślają, że kluczowe problemy pozostaną nierozwiązane.Renata Krupa-Dąbrowska•01 marca 2026
Gminne becikowe na ratunek demografiiNawet jeśli wsparcie finansowe nie przekłada się na zwiększenie dzietności, to część samorządów widzi w nim szansę na zahamowanie negatywnego trendu. Wprowadzają więc gminne becikowe lub podnoszą jego wysokość.Krzysztof Bałękowski•17 lutego 2026
U progu demograficznej katastrofy gminy walczą o mieszkańców. Wypłacają becikoweSamorządy chwytają się różnych pomysłów, aby nie tylko zwiększyć dzietność, ale i przyciągnąć nowych mieszkańców. Jednym z wybieranych narzędzi jest gminne becikowe. Przez politykę prorodzinną chcą skusić do osiedlania się na ich terenie.Krzysztof Bałękowski•17 lutego 2026
Sądowa kontrola zmian granic to nie wszystko– Trudno mówić o zachowawczości Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, skoro jego rolą było skoordynowanie prac nad wypracowaniem wspólnego, kompromisowego stanowiska, uwzględniającego postulaty różnych organizacji samorządowych – pisze dr Bartosz Wilk z NIST w odpowiedzi na opinię dr hab. Jakuba Ziętego o cywilizowaniu zmian granic gmin.dr Bartosz Wilk•17 lutego 2026
Związki rozwojowe? Małe gminy grzmią o wzmacnianiu miast kosztem wsiWedług przedstawicieli gmin wiejskich projekt ustawy o zrównoważonym rozwoju miast może doprowadzić do ograniczenia podmiotowości małych samorządów. Chodzi przede wszystkim o to, że nowe związki rozwojowe mają przejąć część ich kompetencji. Związek Gmin Wiejskich RP uważa, że może to "godzić w konstytucyjne zasady samorządności".Krzysztof Bałękowski•06 lutego 2026