Wiceszef KE Frans Timmermans spotkał się w poniedziałek w Brukseli z przedstawicielami organizacji zrzeszającej sędziów Iustitia. "Dyskusja dotyczyła praworządności w Polsce" - poinformował PAP Tim McPhie z biura prasowego KE.

Służby prasowe KE nie podały więcej szczegółów spotkania.

W czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się w Brukseli z Timmermansem. Po spotkaniu wiceprzewodniczący KE podkreślił, że porozumienie z Polską nie zostało jeszcze osiągnięte, ale rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. Czaputowicz zapewnił z kolei w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że Polska chce wykazać otwartość na postulaty KE, aby zamknąć spór i dodał, że Polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji.

Teoretycznie porozumienie Polski i KE powinno być wypracowane przed 14 maja. Taką datę wskazał Timmermans - wówczas kolejny raz spotykają się ministrowie ds. europejskich. Po ich ostatniej debacie na temat praworządności w Polsce, wiceszef KE mówił, że do 14 maja chciałby mieć wnioski z rozmów.

W grudniu ub. roku KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obydwie strony; obecnie Komisja domaga się dalszych ustępstw ze strony Polski.

Pod koniec marca Timmermans spotkał się w Brukseli z grupą polskich sędziów i prawników, by rozmawiać z nimi na temat praworządności w Polsce. Przedstawiciele środowiska prawniczego przybyli wtedy do Brukseli z wizytą studyjną, zorganizowaną przez przedstawicielstwo KE w Polsce. Wśród zaproszonych byli sędziowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Następnie wzięli oni udział w debacie o reformie sądownictwa w Polsce, zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Brukseli.