Kwestia brakujących 600 mln zł na organizację wyborów samorządowych, powinna zostać jak najszybciej rozwiązana - powiedział we wtorek przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński po spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim.

Hermeliński spotkał się we wtorek z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim w związku ze zmianami przepisów wyborczych. W spotkaniu uczestniczyli też: wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak oraz szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Szef PKW pytany po spotkaniu przez dziennikarzy, kiedy zostanie rozwiązana kwestia brakujących 600 mln zł na organizację wyborów samorządowych, powiedział, że im szybciej zostanie to rozwiązane tym lepiej". "Minister Brudziński powiedział, że nasze wyliczenia będą korygowane pod kątem (tego), czy nie są zawyżone. Jeśli okaże się, że przedsięwzięcie transmisji wyborów będzie opiewało na niższa kwotę, to kwota będzie niższa" - dodał Hermeliński.

Zaznaczył, że wyliczenie PKW dot. całkowitego kosztu wyborów zostało sporządzone w oparciu o zmiany, jakie zostały wprowadzone do kodeksu wyborczego i w oparciu o dane podane przez informatyków Komisji. "Być może minister to skoryguje. Byłoby dobrze, żeby jak najszybciej. Przecież trzeba będzie wypłacać nowym komisarzom wynagrodzenia. Czasu dużo nie zostało" - dodał.

Hermeliński ocenił, że nowela kodeksu wyborczego służy zwiększeniu przejrzystości i transparentności wyborów. Dodał jednak, że organizowane w przeszłości wybory "i tak były transparentne w oparciu o dotychczas obowiązujące przepisy.

Zaznaczył też, że w ostatnich wyborach nie wydarzyło się nic, co mogłoby dawać wątpliwości, co do kompletności przepisów wyborczych.