11 osób zatrzymali Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Balicach, w ramach śledztwa dotyczącego grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym rozprowadzaniem na południu Polski papierosów i spirytusu bez polskich znaków akcyzowych.

"Grupa ta działała na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego, w okresie od lutego 2016 roku do chwili zatrzymania. Łączna wartość uszczupleń podatku akcyzowego, spowodowanych działalnością grupy, szacowana jest na około 6 mln złotych" – poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko.

Wśród zatrzymanych znajdowało się 10 Polaków oraz obywatel Ukrainy. Dziewięciu z nich zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się produkcją, przemytem oraz obrotem papierosami i alkoholem bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

W stosunku do trzech osób, podejrzanych o obrót znacznymi ilościami wyrobów akcyzowych, prokurator po przesłuchaniu wystąpił o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

W stosunku do pozostałych ośmiu osób prokurator zastosował dozór policji, poręczenia majątkowe, zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu. Ustanowił także zabezpieczenia majątkowe w łącznej kwocie ok. 100 tys. złotych.

Śledztwo nadzoruje wydział śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Powierzono je do samodzielnego prowadzenia Placówce Straży Granicznej w Krakowie - Balicach, wchodzącej w skład Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Jak poinformował PAP sierż. szt. SG Michał Tokarczyk z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, ramach przeszukań obiektów i środków transportu, wykorzystywanych przez członków grupy, ujawniono m.in.: ponad 7 tys. paczek papierosów, 543 kg krajanki tytoniowej, 229 kg suszu tytoniowego, 25 litrów spirytusu oraz maszynę do cięcia tytoniu. Szacunkowa wartość zatrzymanych towarów wynosi ponad 662 tys. zł.

W trakcie działań, zabezpieczonych zostało również 49 telefonów komórkowych, 16 kart sim, pamięci przenośne, komputer, tablet, laptopy, a także gotówka w kwocie ponad 157 tys. zł, ok. 350 euro i 200 dolarów.

Na poczet zabezpieczenia wykonania kar i roszczeń o charakterze majątkowym zabezpieczono m.in. kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce.

Wprowadzane do obrotu produkty bez polskich znaków akcyzy skarbowej były samodzielnie produkowane przez podejrzanych lub sprowadzane zza wschodniej granicy.(PAP)

autor: Anna Pasek