Przed niedzielnym zjazdem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), mającym zdecydować o podjęciu rozmów koalicyjnych z CDU/CSU, poparcie dla partii spadło do 20 proc., najniższego poziomu w historii - wykazał sondaż dla telewizji ZDF.

Poparcie dla SPD spadło tym samym o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem. Sojusz chadecki CDU/CSU z kolei zyskał 1 punkt procentowy i mógłby liczyć na 33 proc. głosów.

Co do wyniku niedzielnego głosowania w SPD w sprawie rozmów koalicyjnych, aż 64 proc. ankietowanych spodziewa się, że partia zgodzi się na nie, a 30 proc. jest przeciwnego zdania.

Oceny ewentualnej powtórnej "wielkiej koalicji" CDU/CSU-SPD są w przeważającej mierze pozytywne - za wspólnymi rządami tych partii opowiedziało się 45 proc. ankietowanych, przeciw 36 proc., a 17 proc. wyraziło obojętność. Jednocześnie wynik rozmów sondażowych między CDU/CSU a SPD negatywnie ocenia 41 proc. Niemców, a pozytywnie tylko 38 proc.

Gdyby nie doszło do ponownej "wielkiej koalicji", 54 proc. wyborców życzyłoby sobie powtórnych wyborów, a 43 proc. - mniejszościowego rządu CDU/CSU.

Poparcie dla pozostałych partii pozostaje względnie stałe; gdyby wybory odbyły się w niedzielę, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) oraz Zieloni mogliby liczyć na poparcie na poziomie 12 proc., a liberalna FDP - na poziomie 8 proc. Lewica może liczyć na 10 proc. głosów, czyli o 1 punkt więcej niż ostatnio.

Sondaż przeprowadził telefonicznie instytut Mannheimer Forschungsgruppe w dniach 16-18 stycznia na próbie 1332 uprawnionych do głosowania osób.