Brytyjski europoseł Nigel Farage spotkał się w poniedziałek z głównym negocjatorem ds. Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej Michelem Barnierem. Według Farage'a Bruksela ciągle nie rozumie, dlaczego Brytyjczycy poparli Brexit.

Było to pierwsze oficjalne spotkanie Barniera z byłym liderem eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) w sprawie Brexitu. Francuski negocjator chce, żeby wszyscy zainteresowani negocjacjami i procesem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mogli wyrazić swoje zdanie na ten temat.

Po 30-minutowym spotkaniu Farage powiedział, że francuski urzędnik nie rozumie, dlaczego w 2016 roku 17,4 mln osób zagłosowało za opuszczeniem UE.

"Pan Barnier najwyraźniej nie zrozumiał, dlaczego Brexit się wydarzył. Odniosłem wrażenie, że nie zostało mu wcześniej wyjaśnione, że głosowanie na Brexit dotyczy przede wszystkim kontroli masowej imigracji i demokratycznego samostanowienia" - napisał Farage na Twitterze po spotkaniu. W rozmowie z dziennikarzami stwierdził też, ze scenariusz wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE bez porozumienia z Brukselą jest ciągle możliwy.

Barnier spotkał się już z eurodeputowanymi rożnych frakcji PE, by wymienić poglądy na temat negocjacji Londynu z Brukselą. W najbliższy czwartek francuski polityk ma rozmawiać z europosłem i byłym członkiem UKIP Stevenem Woolfe. Zamierza również spotkać się m.in. z Johnem Millsem, szefem organizacji Labour Leave, i Johnem Longworthem, współprzewodniczącym organizacji Leave means Leave.

W grudniu 2017 roku na szczycie przywódcy 27 krajów UE zdecydowali, że postęp w pierwszej fazie rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest wystarczający, by zacząć kolejny etap negocjacji.

Rozmowy w sprawie Brexitu toczą się od początku czerwca 2017 roku. Zgodnie z wytycznymi z kwietnia 2017 roku ich pierwszy etap przewidywał, że Wielka Brytania i strona unijna porozumieją się w trzech podstawowych kwestiach: przyszłych praw obywateli Unii w Zjednoczonym Królestwie i brytyjskich w Unii, statusu granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną oraz rozliczeń finansowych. To umożliwiło przejście do kolejnej fazy negocjacji.

Zespołom negocjacyjnym przewodzą dwaj doświadczeni politycy: ze strony unijnej Barnier, były minister spraw zagranicznych Francji i były komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, a ze strony brytyjskiej David Davis, były minister ds. europejskich i były przewodniczący Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i zgodnie z ustaleniami ma opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)