Szydło uczestniczy w poniedziałek w spotkaniu szefów rządów 16 krajów Europy Środkowej i Chin.

Premier na konferencji prasowej podkreśliła, że Chiny to partner "duży i wymagający", który jest zainteresowany współpracą gospodarczą w naszym regionie.

Przypomniała, że współpraca w formacie 16 plus 1 została zapoczątkowana pięć lat temu w Warszawie.

"Z deklaracji politycznych, które były składane w pierwszych latach tego formatu, zaczynamy przechodzić już do konkretów i realizacja różnych porozumień gospodarczych staje się faktem" - oceniła Szydło.

Według premier zacieśnianie współpracy pomiędzy chińskimi i polskimi przedsiębiorcami ma na celu podpisana w poniedziałek w Budapeszcie umowa między Polską Agencją Inwestycji i Handlu i chińską prowincją Hunan.

Premier poinformowała, że w poniedziałek w Budapeszcie spotka się z szefem chińskiego rządu. "Polska i Chiny mają współpracę strategiczną. Ta współpraca gospodarcza od początku, kiedy rząd PiS przejął władzę w Polsce, intensyfikuje się, są konkretne już propozycje, również dotyczące różnego rodzaju umów gospodarczych. Dzisiaj ta umowa, która została podpisana jest również tego efektem" - powiedziała.

"Będziemy rozmawiali o tych projektach i planach, które mogą być w przyszłości realizowane, o naszej współpracy bilateralnej oczywiście i też o formacie 16 plus 1" - zapowiedziała.

Premier była również pytana, czy w rozmowie zostanie poruszona kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów. Temat ten był omawiany m.in. podczas spotkań polskiej premier z chińskimi przywódcami w maju w Pekinie.

"Jeżeli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny to jest projekt, który chcielibyśmy realizować również przede wszystkim w taki sposób, aby on gwarantował po pierwsze polskiej gospodarce pozytywne efekty, polskim przedsiębiorcom i był projektem, który zagwarantuje bezpieczne finansowanie. O tym pewnie też będzie mowa, ale myślę, że również i o innych projektach" - mówiła Szydło w Budapeszcie.

W Budapeszcie zaplanowano również spotkanie premier Szydło z szefową serbskiego rządu Aną Brnabić.

W grupie 16 plus 1, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie.

Z Budapesztu Magdalena Cedro (PAP)

autor: Magdalena Cedro