- Śledztwo dotyczące wyłudzeń podatku VAT w żaden sposób nie jest związane z Pałacem Prezydenckim i panem prezydentem, czy z osobami z Kancelarii Prezydenta - powiedział prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Święczkowski poinformował, że śledztwo dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, która miała doprowadzić do wyłudzenia co najmniej 700 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa poprzez niezapłacenie podatków.

- Prokuratura Krajowa o tymże śledztwie, a szczególnie o udziale najprawdopodobniej w tym procederze przestępczym i wykorzystywaniu kont pana mecenasa Królikowskiego, dowiedziała się 11 września - stwierdził. Dodał, że informacje pochodziły z mediów.

- W toku dalszych czynności procesowych ustaliliśmy, że już po zatrzymaniu osób kierujących tą grupą przestępczą, oprócz przelewu z dnia 9 lutego, jeszcze w miesiącach marcu i kwietniu pan mecenas przyjął na swoje konto kwotę 150 tysięcy dolarów oraz kilkuset tysięcy złotych. Część z nich także w ramach tak zwanego depozytu adwokackiego, instytucji nieznanej polskiemu porządkowi prawnemu, ale częstokroć wykorzystywanej przez mecenasów - powiedział prokurator.