7-miesięczna dziewczynka z objawami wygłodzenia oraz niedoborem wzrostu i masy ciała trafiła do szpitala w Gliwicach w wyniku interwencji pomocy społecznej i policji. Jej rodzice byli poszukiwani przez organa ścigania, zostali zatrzymani.

Jak podała w środę śląska policja, niepokojące zgłoszenie przekazała pracownica ośrodka pomocy społecznej. Wynikało z niego, że rodzice 7-miesięcznej dziewczynki nie zgłaszają się z nią na szczepienia i badania kontrolne. Rodzina ta miała również unikać kontaktu z pracownikami pomocy społecznej, często zmieniając miejsce zamieszkania.

Policjanci dotarli do pary. Podejrzenia dotyczące stanu zdrowia dziecka okazały się słuszne. Dziewczynka nie miała żadnych widocznych obrażeń, jednak niepokój wzbudzało jej wychudzenie. Wezwani na miejsce ratownicy pogotowia medycznego podjęli decyzję o przewiezieniu dziecka do gliwickiego centrum medycznego. Lekarze po przebadaniu 7-miesięcznej dziewczynki podejrzewają nieprawidłowy rozwój psychoruchowy, niedobór wzrostu, masy ciała oraz wygłodzenie. Dziecko wciąż jest badane.

Po sprawdzeniu rodziców w systemach policyjnych okazało się, że 30-letni ojciec dziecka jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Gliwicach do odbycia 4 miesięcy więzienia, natomiast za 21-letnią matką wydany został nakaz aresztowania.

Rodzice mogą odpowiedzieć za narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności.