"Musimy pamiętać o potwornych wydarzeniach z przeszłości – to da nam wiedzę i siłę, których potrzebujemy, by przeciwstawić się tym, którzy pragną ożywić te ideologie. Fundamentem Unii Europejskiej są wspólne wartości – godność człowieka, prawa podstawowe, praworządność i demokracja, a także brak akceptacji dla skrajnego nacjonalizmu. Nie możemy jednak uznawać tych wartości i wolności za rzecz oczywistą. Dlatego zobowiązujemy się walczyć o nie codziennie" - napisali w opublikowanym w środę w oświadczeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i komisarz Vera Jourova.

W oświadczeniu przypomniano, że 23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy oraz Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który "stanowił początek jednego z najczarniejszych okresów w najnowszej historii naszego kontynentu". "Reżimy totalitarne w całej Europie ograniczały wolność jednostek i naruszały ich prawa. Ofiarami totalitarnych i autorytarnych ideologii padły miliony zwykłych obywateli" - zaznaczyli komisarze.

Autorzy oświadczenia podkreślili, że czczą pamięć ofiar reżimów i ponownie wyrażają brak akceptacji dla ideologii, które legły u ich podstaw. "Stoimy nieugięcie na straży demokracji, praworządności i praw podstawowych w Europie i na całym świecie. W Unii Europejskiej nie ma miejsca na ekstremizm, nietolerancję i ucisk" - napisano w oświadczeniu.

Reklama

"W wypowiedziach publicznych w Europie nadal jednak pobrzmiewa ekstremizm, nacjonalizm, ksenofobia i nienawiść. Pamiętając o przeszłości, nie tylko oddajemy hołd ofiarom, ale także przyczyniamy się do stanowczego odrzucenia tych ideologii oraz do zapewnienia, by nigdy więcej nie doszło do takich okrucieństw" - czytamy w oświadczeniu.

23 sierpnia 1939 r., minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie w obecności Stalina sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym. Jego konsekwencją był IV rozbiór Polski.

Marek Sławiński (PAP)