Islam łączy w sobie sprzeczności, jest zarówno religią pokoju, jak i ideologią wzywającą do świętej wojny; to może ludzi dezorientować, jednak musimy to pojąć ponieważ jest to prawdziwe oblicze islamu – mówi PAP ekspert ds. politycznego islamu dr Bill Warner.

W opinii Warnera wszelkie rozmowy na temat islamu należy rozpocząć od wyjaśnienia czym on właściwie jest.

„Wiele osób uważa, że islam to religia założona w Koranie, jednak to nieprawda. Czytając Koran zobaczymy, że nie ma w nim tylu informacji, aby muzułmanin mógł praktykować swą religię” – mówi założyciel i dyrektor Centrum Studiów nad Politycznym Islamem.

Zwraca uwagę, że w Koranie jest wiele wersetów nawołujących do postępowania zgodnego z tym, jak żył „idealny muzułmanin” czyli prorok Mahomet. Jednak, aby poznać jego pełną biografię, należy sięgnąć po inne teksty – dodaje rozmówca PAP.

„Mamy biografię – jego siry, oraz tradycje – hadisy, które są bardzo obszerne. Biorąc razem Koran, siry i hadisy otrzymujemy coś na kształt Biblii islamu, którą nazywam trylogią” – tłumaczy. „Przez 13 lat naucza islamu w Mekce i nawraca około 150 ludzi. To około 10 na rok. Następnie ucieka z Mekki i udaje się do Medyny, gdzie staje się politykiem i dżihadystą. Kiedy umiera, każdy kto był w jego zasięgu został muzułmaninem. To uczy nas tego, że islam jest z jednej strony religią pokoju, a z drugiej polityką głoszącą dżihad” – podkreśla Warner.

Zwraca jednocześnie uwagę, że te sprzeczności pokazują dualistyczną naturę islamu.

„We wczesnym Koranie w Mekce nie było dżihadu. W Koranie pisanym w Medynie 24 proc. tekstu poświęcona jest dżihadowi. Dlatego na pytanie, czy islam to dżihad, odpowiemy +tak+. Czy jest on religią pokoju? +Tak+. To może ludzi dezorientować, jednak musimy to pojąć ponieważ jest to prawdziwe oblicze islamu. Mamy dwa różne islamy złączone w jedno. To daje islamowi ogromną siłę” – podsumowuje.