statystyki

Antczak: Niektóre modele biznesowe, które działały przed pandemią, mogą przestać istnieć [WYWIAD NPBP]

autor: Marek Tejchman09.06.2020, 09:35; Aktualizacja: 11.09.2020, 15:59
Już teraz widzimy, że niektóre modele biznesowe, które przed epidemią COVID-19 funkcjonowały sprawnie, mogą wręcz przestać istnieć.

Już teraz widzimy, że niektóre modele biznesowe, które przed epidemią COVID-19 funkcjonowały sprawnie, mogą wręcz przestać istnieć.źródło: ShutterStock

- Szybko wrócimy do rewolucji w mobilności, zarówno jeśli chodzi o sposób użytkowania, jak i bardziej ekologiczny rodzaj pojazdów - mówi w rozmowie z DGP Robert Antczak, prezes Arval Polska.

Co pandemia na trwałe zmieniła w gospodarce?

Kryzys, z którym mamy do czynienia, to sytuacja bezprecedensowa, można powiedzieć, że to doświadczenie generacyjne. Trendy, jakie obserwowaliśmy wcześniej – globalizacja, ekologia, elektromobilna rewolucja – zapewne nie znikną, ale część z nich ulegnie modyfikacji. Już teraz widzimy, że niektóre modele biznesowe, które przed epidemią COVID-19 funkcjonowały sprawnie, mogą wręcz przestać istnieć.

Czy to jest realne?

Po częściowym odmrożeniu gospodarki nie wszystkie firmy wracają do dotychczasowego sposobu działania. Część z nich wraca, ale do internetu, bo okazuje się, że e-commerce potrafi sprawnie odpowiedzieć na potrzeby konsumentów, a przedsiębiorcom zapewnić dobre wyniki. To jest dobry moment dla innowacji czy świeżych pomysłów na nowe biznesy.

Które zmiany z pana perspektywy są najbardziej istotne?

Zapewne coraz więcej będziemy pracować zdalnie – może nie wszyscy, bo to jednak niemożliwe, ale taka praca będzie popularna. Nie będzie dodatkowym benefitem dla pracowników, ale stanie się nową normalnością. W kwestii „nowej mobilności” czy mobilności jako usługi serwisowej, którą dostarczamy naszym klientom, pojawiają się głosy, że ekonomia współdzielenia może zniknąć. Ja jednak uważam, że od tego nie odejdziemy i szybko wrócimy do rewolucji w mobilności, zarówno jeśli chodzi o sposób użytkowania, jak i bardziej ekologiczny rodzaj pojazdów.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję