Arcybiskup Canterbury Rowan Williams ogłosił w piątek księcia Williama i Kate Middleton mężem i żoną. Świadkami uroczystości w Opactwie Westminsterskim było 1,9 tys. gości. BBC transmitowała do 180 państw przebieg tego wydarzenia, nazwanego ślubem stulecia.

Po ślubie młoda para odjechała otwartym czerwono-złotym powozem z 1902 roku do Pałacu Buckingham, gdzie odbędzie się bankiet wydany przez Elżbietę II. Przewidziane jest też wyjście młodej pary na pałacowy balkon i - jak się powszechnie oczekuje - pierwszy małżeński pocałunek. Do pałacu eskortowała małżonków walijska gwardia konna. Na dziedzińcu powitała księcia i jego małżonkę gwardia irlandzka.

Uroczystościom ślubnym przewodniczył dziekan Opactwa Westminsterskiego John Hall podlegający bezpośrednio Elżbiecie II, a nie biskupowi Londynu. Przyrzeczenia małżeńskie od młodej pary odebrał anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams, który następnie ogłosił Williama i Kate mężem i żoną. Główną nawę Opactwa przybrano drzewami z królewskich posiadłości w Windsorze i Sandringham. Na posadzce rozłożono czerwony dywan, w którym wycięto prostokąt, by widoczny był Grób Nieznanego Żołnierza otoczony czerwonymi makami.

Uwagę zwracały wyszukane kapelusze dam i obecność przedstawicieli różnych wyznań, m. in. naczelnego rabina Jeffrey Sachsa i głowy katolickiego Kościoła Anglii i Walii arcybiskupa Westminsteru Vincenta Nicholsa. Dominującymi kolorami były niebieski i purpurowy, choć Elżbieta II przyszła w kostiumie żółtym.

28-letni książę William stawił się do ślubu w mundurze pułkownika Irlandzkiej Królewskiej Straży z szarfą, gwiazdą i odznaką pilota RAF. Suknię ślubną panny młodej, z koronką i trenem, zaprojektowała Sarah Burton, współpracowniczka projektanta domu mody Givenchy, Alexandra McQueena (1969-2010). Middleton miała na głowie diadem, który pożyczyła jej na tę okazję Elżbieta II.

Ostatnią panieńską noc Middleton spędziła w ekskluzywnym hotelu Goring z najbliższą rodziną

Middleton wybrała Burton na projektantkę, będąc pod wrażeniem sukni ślubnej bez ramiączek, zaprojektowanej przez nią dla Sary Buys, która wyszła za mąż za syna księżnej Kornwalii, Toma Parkera Bowlesa. Burton projektowała też kreacje dla Naomi Campbell, Michelle Obamy i Lady Gagi.

Ostatnią panieńską noc Middleton spędziła w ekskluzywnym hotelu Goring z najbliższą rodziną. Do Opactwa pojechała wraz ojcem Michaelem.

Książę William, dotychczas znany jako William of Wales, od piątku ma oficjalny tytuł księcia Cambridge, hrabiego Strathearn i barona Carrickfergus. Każde z tych miast znajduje się w innej części Zjednoczonego Królestwa.

Jego małżonka została oficjalnie Jej Królewską Wysokością Katarzyną (Catherine), księżną Cambridge. Jest też hrabiną Strathearn i baronessą Carrickfergus. Technicznie rzecz biorąc jest też księżną Williamową Walii (Princess William of Wales).

Burmistrz Londynu ujawnił, że w prezencie ślubnym młoda para otrzyma od Londynu tandem

William, który jest księciem z urodzenia (prince) uzyskał tym samym drugi tytuł książęcy (duke) z nominacji babki Elżbiety II.

Uroczystościom ślubnym towarzyszą wzmożone, choć dyskretne środki bezpieczeństwa. Na ulice centralnego Londynu wyszło ok. 1 mln osób, by obejrzeć młodą parę i wojskową paradę.

Bezpieczeństwa pilnuje ok. 5 tys. policjantów, umundurowanych i w cywilu. Wzdłuż trasy przejazdu młodej pary policja zatrzymała 10 osób. Przed ślubem policja przeprowadziła rozmowy ostrzegawcze z 21 anarchistami, zakazując im przyjazdu do centralnego Londynu.

Burmistrz Londynu ujawnił, że w prezencie ślubnym młoda para otrzyma od Londynu tandem. Prezentem od premiera Davida Camerona jest album fotograficzny ze zdjęciami z Anglesey, gdzie książę William służy jako pilot RAF. Młoda para przekazała listę organizacji charytatywnych, którym można w charakterze prezentu ślubnego przekazywać datki.