Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) opublikowała raport, w którym oskarża Izrael o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości w czasie wojny w Strefie Gazy. Śledztwo ONZ ujawniło szereg poważnych naruszeń prawa międzynarodowego, w tym eksterminacje, morderstwa, prześladowania, przymusowe przesiedlenia ludności, tortury oraz nieludzkie i okrutne traktowanie.

Raport ONZ jednoznacznie wskazuje na odpowiedzialność izraelskich władz za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, które miały miejsce podczas operacji wojskowych i ataków w Strefie Gazy od 7 października 2023 roku. "Władze izraelskie są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione podczas operacji wojskowych i ataków w Strefie Gazy od 7 października 2023 roku" - czytamy w raporcie.

Zarzuty ONZ wobec Izraela

Komisja śledcza ONZ oskarża Izrael o "eksterminację" oraz morderstwa, prześladowania ze względu na płeć palestyńskich mężczyzn i chłopców, przymusowe przesiedlenia, tortury i nieludzkie traktowanie. "Morderstwa, prześladowania, tortury" to tylko niektóre z zarzutów przedstawionych w raporcie. ONZ podkreśla również, że Izrael stosuje przemoc seksualną i "głód jako metodę wojny", umyślnie atakuje obiekty cywilne oraz utrudnia śledztwo, uniemożliwiając dostęp do Izraela i okupowanego terytorium palestyńskiego.

Navi Pillay, przewodnicząca komisji śledczej ONZ, podkreśla konieczność pociągnięcia wszystkich winnych do odpowiedzialności: "Konieczne jest, aby wszyscy ci, którzy popełnili przestępstwa, zostali pociągnięci do odpowiedzialności". Ponadto, Pillay zaapelowała o natychmiastowe wstrzymanie ataków przez Izrael: "Izrael musi natychmiast wstrzymać ataki w Strefie Gazy".

Skutki humanitarne izraelskiej ofensywy

W raporcie zaznaczono, że naloty na Rafah spowodowały śmierć setek cywilów, a tysiące osób zostało zmuszonych do ucieczki do miejsc niebezpiecznych, pozbawionych podstawowych usług i pomocy humanitarnej. Raport ONZ przygotowany przez specjalną przedstawicielkę ds. dzieci i konfliktów zbrojnych, Virginię Gambę, wskazuje na śmierć 2267 palestyńskich dzieci, z czego większość zginęła w Strefie Gazy między 7 października a 31 grudnia.

ONZ stwierdza, że izraelskie siły zbrojne są odpowiedzialne za zabicie 206 dzieci. Ponadto, ONZ przypisała Hamasowi 116 przypadków złamania prawa w przypadku izraelskich dzieci. Raport wskazuje również na 371 ataków na szkoły i szpitale, z czego 340 przypisano siłom izraelskim. W związku z tym, izraelski wysłannik przy ONZ, Gilad Erdan, uznał uwzględnienie izraelskich sił wojskowych w raporcie za haniebne.

Podsumowanie izraelskich działań ofensywnych

Raport ONZ stanowi poważne oskarżenie wobec Izraela, podkreślając konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego oraz ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Jak wynika z danych palestyńskiego ministerstwa zdrowia, w izraelskiej ofensywie przeciwko Strefie Gazy zginęło ponad 37 tysięcy osób, a 2 miliony 300 tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Oczekuje się, że raport ONZ wywoła szeroką debatę na arenie międzynarodowej na temat odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i sposobów zapobiegania im w przyszłości.