Kraje nordyckie (Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia i Islandia) oraz bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) powołały grupę wysokiego szczebla ds. wsparcia Ukrainy w procesie akcesji tego państwa do UE - poinformowało w środę ministerstwo spraw zagranicznych Szwecji.

W Visby na Gotlandii zakończyło się w środę dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji ośmiu państw nordyckich i bałtyckich (NB8). Szwecja aktualnie przewodniczy temu formatowi współpracy regionalnej.

Szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem wyraził przekonanie, że inicjatywa polegająca na utworzeniu grupy eksperckiej "stwarza realną szansę ułatwienia Ukrainie drogi do członkostwa w rodzinie europejskiej".

Ekspertami ze strony Szwecji powołano: byłą wieloletnią komisarz UE Cecilię Malmstroem oraz byłą szefową przedstawicielstwa KE w Sztokholmie Katarinę Areskoug. Inni doradcy to m.in. Alar Streimann (Estonia), Algirdas Semeta oraz Laimonas Ciakas (Litwa), a także Andris Piebalgs (Łotwa).

Gotlandia to kluczowa wyspa na Morzu Bałtyckim ze względów bezpieczeństwa ze uwagi na położenie na południowy wschód od Półwyspu Skandynawskiego. Rząd Szwecji przywrócił na wyspie obecność wojska. Jak poinformowały szwedzkie siły powietrzne, we wtorek poderwano szwedzkie i niemieckie myśliwce, aby odstraszyć przelatujący w pobliżu Gotlandii rosyjski samolot szpiegowski.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ adj/