CDU zwyciężyła w powtórzonych w niedzielę w Berlinie wyborach do Izby Deputowanych. Według oficjalnych rezultatów chadecy otrzymali 28,2 proc. głosów. To najlepszy wynik tej partii w Berlinie od ponad 20 lat i najgorszy SPD, która zdobyła 18,4 proc. głosów.

Socjaldemokraci zaledwie 105 głosami wyprzedzili Zielonych (także 18,4 proc.). Na czwartym miejscu znalazła się Lewica - 12,2 proc. Prawicowa AfD otrzymała 9,1 proc. głosów, ponad jeden punkt procentowy więcej niż w poprzednich wyborach.

Dotkliwą porażkę poniosła FDP, która z wynikiem 4,6 proc. nie przekroczyła pięcioprocentowego progu wyborczego i tym samym straciła miejsce w Izbie Deputowanych.

Po wyborach w 2021 roku w Berlinie rządziła koalicja partii SPD, Zielonych i Lewicy. Nie jest wykluczone, że nadal będzie rządzić, choć możliwe jest także utworzenie nowej koalicji - zwycięskich chadeków z SPD lub Zielonymi.

26 września 2021 roku berlińczycy wybierali posłów do Bundestagu, do lokalnego parlamentu i rad dzielnicowych. Doszło wówczas jednak do wielu wpadek, takich jak zagubione karty do głosowania, czasowo zamknięte lokale wyborcze i długie kolejki.

Dla berlińskiego Trybunału Konstytucyjnego były one tak poważne, że uznał wybory do Izby Deputowanych i parlamentów okręgowych za całkowicie nieważne – i tym samym wymusił powtórkę.

Liczący 3,8 miliona mieszkańców Berlin jest jednym z 16 niemieckich krajów związkowych. (PAP)

sp/