Szef Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peter Maurer przyjechał w środę na Ukrainę z pięciodniową misją, aby zaapelować o zwiększenie dostępu do pomocy humanitarnej i o ochronę cywilów w zaatakowanym przez Rosję kraju - poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej.

"Po ogromnym cierpieniu ludności cywilnej i naszych wzmożonych rozmowach z rządami Rosji i Ukrainy uważam za niezwykle ważne, byśmy mieli bezpośredni kontakt dla zrozumienia wagi neutralnej, niezależnej i bezstronnej pracy humanitarnej, a także by nasze uprawnienia do działania w kraju były w pełni zrozumiane przez władze" - przekazał Maurer w oświadczeniu.

Szef MKCK poinformował także na Twitterze o swoim przybyciu do Kijowa i zamieścił nagranie, w którym mówi o potrzebie zwiększenia pomocy dostarczanej przez Czerwony Krzyż Ukrainie.

"Mam nadzieję, że będziemy w stanie znacząco pomóc w rozwiązaniu niektórych krytycznych problemów zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego (...), rozszerzyć naszą pracę o ewakuację ludności uwięzionej pomiędzy liniami frontu i dotrzeć do trudno dostępnych rejonów" - powiedział Maurer.