Komisja Europejska zatwierdziła poprawkę do drugiej umowy z firmą farmaceutyczną Moderna, dotyczącą zakupu 150 mln dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-19 w 2022 roku w imieniu wszystkich państw członkowskich, poinformowała Komisja.

"Zmieniona umowa przewiduje możliwość zakupu szczepionek dostosowanych do wariantów wirusa, a także szczepionek do użytku pediatrycznego i szczepionek przypominających" - czytamy w komunikacie.

Dzięki nawiązanej współpracy z firmą kontrakt gwarantuje również terminowość dostaw od III kwartału 2021 r. do końca 2022 r. oraz możliwość dostosowania jej do potrzeb każdego państwa członkowskiego w zależności od ich sytuacji epidemiologicznej, podano także.

Państwa członkowskie mają możliwość odsprzedaży lub przekazywania dawek krajom poza UE lub za pośrednictwem instrumentu COVAX.

Dzisiejszy kontrakt z Moderną opiera się na szerokim portfolio szczepionek, które zapewnią Europie dostęp do 4,4 mld dawek szczepionek, jeżeli okażą się bezpieczne i skuteczne, podkreśliła Komisja.

Moderna złożyła wniosek o rozszerzenie zastosowania szczepionki na osoby w wieku 12-17 lat. Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w tej sprawie ma być znana w lipcu.