Relacjonując w niedzielę sprawę przymusowego lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair, brukselski portal Politico przypomniał inicjatywę szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego ws. Białorusi. Premier RP chce, by rozpoczynający się w poniedziałek szczyt Rady Europejskiej zajął się kolejnymi sankcjami wobec Mińska.

"Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że poprosił, żeby na spotkaniu przywódców UE w poniedziałek i wtorek zostały omówione sankcji wobec Białorusi" - pisze Politico.

"Porwanie samolotu cywilnego to bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego. Nie może pozostać bezkarne" - cytuje premiera portal.

Przypomina też, że wobec Mińska wprowadzono już trzy pakiety sankcji w następstwie wyborów prezydenckich z sierpnia 2020 r., które prezydent Alaksandr Łukaszenko według oficjalnych wyników wygrał z 80-procentowym poparciem. Głosowanie zostało uznane za sfałszowane i wywołało masowe protesty w całej Białorusi. Władze w Mińsku brutalnie stłumiły demonstracje. W ramach pacyfikacji do aresztów tymczasowo trafiło ponad 30 tys. osób.

W niedzielę wieczorem rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, Barend Leyts poinformował na Twitterze, że przymusowe lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku będzie tematem obrad RE.

"Przewodniczący RE poruszy jutro (w poniedziałek) kwestię przymusowego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. Przy tej okazji omówione zostaną konsekwencje i możliwe sankcje" - poinformował Leyts.