„Kupowanie nowych szczepionek z pozaeuropejskich źródeł ma sens wtedy, gdy mogą one w porę pomóc. Sądzę, że nasze zabiegi do zwiększenia ilości szczepionek ze wschodu ponad te zakontraktowane w już zawartych umowach są teraz nieaktualne, zważywszy na terminy dostaw” – powiedział minister.

O zatwierdzeniu obu szczepionek przez Krajowy Instytut Leków i Żywności (OGYEI) poinformowano 22 marca.

Na Węgrzech trwają szczepienia z użyciem 5 preparatów: Pfizera, Moderny, AstraZeneki, chińskiego Sinopharmu oraz rosyjskiego Sputnika V. Wkrótce dojdzie do nich szósty preparat firmy Johnson & Johnson.

Reklama

Dotąd udało się na Węgrzech zaszczepić co najmniej jedną dawką już prawie 2,7 mln osób na niecałe 10 mln mieszkańców, a ponad 1,2 mln także drugą.

Na Węgrzech trwa trzecia fala epidemii. W ciągu ostatniej doby stwierdzono ponad 7300 nowych zakażeń koronawirusem, w związku z czym łączna liczba wszystkich infekcji od początku pandemii przekroczyła już 700 tys. Zmarło też 285 kolejnych chorych na Covid-19, podnosząc liczbę wszystkich ofiar śmiertelnych tej choroby do prawie 23 tys. Nadal rośnie liczba aktywnych infekcji, których jest obecnie ponad 262 tys.