W poniedziałek rano pięć zakażeń nowym szczepem koronawirusa potwierdziły służby sanitarno-epidemiologiczne Andaluzji, na południu Hiszpanii. Do infekcji doszło w prowincjach Grenada i Malaga.

Według służb medycznych liczba zakażeń “brytyjskim” szczepem może wzrosnąć w najbliższych godzinach, gdyż kilkadziesiąt osób wciąż czeka na wynik badania.

Pierwsze hiszpańskie przypadki zakażenia nowym szczepem, który w połowie grudnia wykryto w Wielkiej Brytanii, potwierdzono w sobotę u czterech pacjentów w aglomeracji Madrytu.

Infekcje nowym szczepem nasilają się także na portugalskiej wyspie Madera, gdzie w niedzielę potwierdzono pierwsze infekcje u brytyjskich turystów. Z szacunków regionalnych służb medycznych wynika, że zmutowany koronawirus do poniedziałkowego poranka został wykryty już u 49 osób.

Eksperci medyczni wskazują, że wraz z nasilaniem się przypadków zakażenia nowym szczepem oraz rosnącą liczbą turystów docierających na Maderę w związku z Nowym Rokiem rośnie na wyspie zagrożenie epidemiczne.

Jak poinformował w poniedziałek maderski dziennik “Diario de Noticias”, sylwestrowe pokazy fajerwerków zobaczą na portugalskiej wyspie pasażerowie trzech wycieczkowców. Według gazety wśród ponad 1000 turystów, którzy przypłynęli do Funchal, są głównie obywatele Niemiec.