“Sytuacja w Prokuraturze Krajowej jest stabilna” - powiedział dziś zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski.

Uspokojenie w sprawie PK Barskiego

Ostrowski podkreślił, że prawa obywateli w postępowaniach sądowych nie są zagrożone. W nagraniu opublikowanym na platformie X zwrócił się do prokuratorów, szczególnie wykonujących czynności "na pierwszej linii", prowadzących i nadzorujących postępowania przygotowawcze i występujących przed sądami, jako oskarżyciele publiczni.

"Nie ulegajcie presji medialnej wskazującej na rzekomy chaos w Prokuraturze Krajowej. Informuję, że sytuacja w Prokuraturze Krajowej jest stabilna, a wczoraj Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie zabezpieczające, nakazujące Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymywanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego funkcji Prokuratora Krajowego" - powiedział Ostrowski.

Prawa obywateli nie są zagrożone

Jak dodał Ostrowski, prokuratorem generalnym stojącym na czele prokuratury jest Adam Bodnar, jego pierwszym zastępcą jest Dariusz Barski, a pozostali zastępcy Prokuratora Generalnego wykonują swoje czynności zgodnie z podziałem obowiązków.

"Swoje wystąpienie kieruję publicznie, aby obywatel, strony postępowań, a zwłaszcza pokrzywdzeni mieli świadomość, że ich prawa nie są zagrożone"

- podkreślił.

Bilewicz zamiast Barskiego. Ziobro powołał Barskiego wadliwie

Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w piątek, że premier powierzył obowiązki Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego - Prokuratora Krajowego prokuratorowi Prokuratury Krajowej Jackowi Bilewiczowi. Bilewicz, jako pełniący obowiązki, zastąpił na stanowisku Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego.

MS oświadczyło także, że od piątku Barski „pozostaje w stanie spoczynku". Resort argumentuje, że przywrócenie prokuratora Barskiego do czynnej służby 16 lutego 2022 r. przez ówczesnego PG Zbigniewa Ziobrę zostało dokonane przez zastosowanie przepisów ustawy, które od dawna nie obowiązywały.

Prokuratura Krajowa oświadczyła w odpowiedzi, że funkcję prokuratora krajowego pełni Barski, a pismo Bodnara, w którym wskazuje, że Barski pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, "nie wywołuje skutków prawnych".

Trybunał Konstytucyjny pozostaje w sporze z prokuratorem generalnym

Trybunał Konstytucyjny wydał w poniedziałek postanowienie tymczasowe, w którym nakazał prokuratorowi generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego; wstrzymał też wykonanie decyzji premiera o powołaniu Jacka Bilewicza na p.o. prokuratora krajowego. Poniedziałkowe postanowienie wydano do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skierowanej do TK skargi konstytucyjnej prok. Dariusza Barskiego.