Uroczystości państwowe, koncerty czy defilady – m.in. tak w całej Polsce będzie obchodzona 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiamy wybrane wydarzenia.

W czwartek rano prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości – Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Następnie wręczy w Belwederze nominacje generalskie.

W Świątyni Opatrzności Bożej prezydent złoży wieniec przy grobie ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i wiązanki przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Następnie, o godz. 10, weźmie udział w uroczystej mszy za ojczyznę, która odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego zaplanowano centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpocznie je uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych. Natomiast o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

O godz. 13 z ronda Dmowskiego ruszy Marsz Niepodległości i przejdzie tradycyjną trasą, a następnie złożone zostaną kwiaty przed popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego przed wejściem do Parku Skaryszewskiego. Z kolei na Trakcie Królewskim przez cały dzień odbywa się Festiwal Niepodległa zorganizowany przez Biuro Programu „Niepodległa”.

W Krakowie uroczystości w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie o godz. 9.30 złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10 w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny, której będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po nabożeństwie przedstawiciele władz miasta i Małopolski złożą kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

W południe zaplanowano rozpoczęcie głównych obchodów z udziałem Wojska Polskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. Ich częścią będzie m.in. wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego, a także defilada wojskowa wzdłuż ul. Basztowej. Natomiast o godz. 17 na Rynku Głównym rozpocznie się 78. Lekcja Śpiewania z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i publiczności.

Wojskowa defilada, prezentacje poszczególnych jednostek i posiadanego przez nie sprzętu będą głównymi punktami obchodów Święta Niepodległości w Poznaniu. Poprzedzi je msza św. w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona pod przewodnictwem bp. Szymona Stułkowskiego o godz. 9 w Farze Poznańskiej. O godz. 10 delegacje złożą wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Franciszka Ratajczaka oraz przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O godz. 11 rozpoczną się natomiast uroczystości zaplanowane na pl. Wolności.

WrocWalk Marathon to z kolei tegoroczna inicjatywa organizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości przez wrocławski magistrat. Specjalną ofertę z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowały również wrocławskie instytucje kultury. W Operze Wrocławskiej odbędą się koncert „Wieczór patriotyczny” oraz inscenizacja „Halki” Stanisława Moniuszki w reżyserii Grażyny Szapołowskiej. Z kolei w Narodowym Forum Muzyki w czwartek odbędzie się koncert, na którym wykonane zostaną utwory Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina. Melomani wysłuchają również dzieł skomponowanych przez urodzonego w Warszawie w 1919 r. Mieczysława Wajnberga. Ofertę kulturalną z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało również Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Natomiast w Gdańsku o godz. 10 Święto Niepodległości zainauguruje podniesienie flagi państwowej na maszcie znajdującym się na Górze Gradowej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert mobilnego carillonu "Gdańsk" i trębaczy. W uroczystościach weźmie m.in. udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przedstawiciele Rady Miasta i grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk. Na godz. 12 zaplanowana została uroczysta msza w Bazylice Mariackiej. Punktem kulminacyjnym obchodów w Gdańsku będzie wspólne śpiewanie hymnu państwowego, które odbędzie się o godz. 12 we wszystkich miejscach, gdzie będą grały zespoły muzyczne.

Wojewódzkie lubelskie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się na pl. Litewskim w Lublinie. Uroczystość poprzedzi msza św. w intencji ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie o godz. 11.30 na pl. Litewskim odbędzie się uroczysty apel, podczas którego nastąpi złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin i powitanie kompanii honorowych. Następnie odbędzie się złożenie kwiatów przed pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz defilada wojskowa na pl. Litewskim. Natomiast po południu władze lokalne złożą kwiaty pod tablicami pamięci byłych wojewodów: Władysława Cholewy, Jerzego de Tramecourta, Stanisława Moskalewskiego oraz przed pomnikiem Legionistów Polskich na cmentarzu komunalno-wojskowym przy ul. Białej.

Śląskie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się m.in. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W ich trakcie wystąpią m.in. orkiestry górnicze, Wojska Polskiego oraz śląskiej policji, a w samo południe wszyscy obecni odśpiewają wspólnie hymn Polski. Natomiast w Katowicach w archikatedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Msza w intencji ojczyzny zostanie również odprawiona w Rybniku w bazylice św. Antoniego. Natomiast w Częstochowie główne miejskie obchody Święta Niepodległości odbędą się na pl. Biegańskiego przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Wcześniej władze miasta złożą kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczną się o godz. 10 w łódzkiej archikatedrze mszą za ojczyznę, celebrowaną przez metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia. Następnie uroczystości rocznicowe odbędą się przy łódzkim Grobie Nieznanego Żołnierza.

W Koszalinie w Narodowe Święto Niepodległości nabożeństwo ekumeniczne w intencji ojczyzny odprawione zostanie w kościele prawosławnym pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy o godz. 9. W tym samym czasie biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski Krzysztof Zadarko przewodniczyć będzie mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po jej zakończeniu sprzed świątyni ruszy marsz w kierunku pl. Zwycięstwa, na którym stoi pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zaplanowano uroczysty apel z udziałem m.in. wojska, władz lokalnych i regionalnych. Natomiast w Kołobrzegu po mszy św. w bazylice konkatedralnej WNMP planowany jest kilkunastominutowy przemarsz ulicami miasta przed pomnik I Marszałka RP Józefa Piłsudskiego. Tam o godz. 11.30 odbędzie się zgromadzenie patriotyczne z wystąpieniem okolicznościowym prezydenta Kołobrzegu, apelem pamięci, salwą honorową na cześć Święta Niepodległości, wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek patriotycznych. Towarzyszyć mu będą wystawa Muzeum Oręża Polskiego i prezentacja informacyjna Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Świętokrzyskie wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbędą się w Kielcach. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 mszą w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej. Natomiast o godz. 12 zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przed Muzeum Narodowym w Kielcach. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami Małą, Sienkiewicza i Hipoteczną przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności, gdzie odbędą się główne uroczystości. O godz. 14 rozpocznie się z kolei widowisko historyczne „Gloria Victis - Godni Pamięci III Powstanie Śląskie 1921-2021”.

Podczas ekumenicznego nabożeństwa w cieszyńskim kościele Jezusowym, największej świątyni ewangelickiej w Polsce, katolicy i luteranie ze Śląska Cieszyńskiego będą się wspólnie modlić w Święto Niepodległości. Będzie to kulminacja obchodów święta w tym mieście. Mieszkańcy Cieszyna złożą także kwiaty m.in. pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i przed pomnikiem ku czci Legionistów Śląskich poległych za Polskę.

W Lubuskiem obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Zielonej Górze. Obchody rozpocznie msza święta w intencji ojczyzny w Konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej. Następnie odbędzie się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym na pl. Bohaterów.

Natomiast główne obchody w Białymstoku rozpocznie prawosławna liturgia w intencji ojczyzny, która będzie odprawiona w cerkwi katedralnej Św. Mikołaja. Przed południem nabożeństwo będzie także odprawione w katolickiej katedrze. Będzie mu przewodniczył metropolita białostocki abp Józef Guzdek. W południe na Rynku Kościuszki przed Ratuszem zaplanowano uroczyste śpiewanie hymnu narodowego. Główne obchody pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego rozpoczną się o godz. 12.30.

Na Podkarpaciu obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się m.in. w Rzeszowie, Przemyślu i Krośnie. W Rzeszowie główne uroczystości odbędą się na pl. Wolności przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W Przemyślu po mszy św. w bazylice archikatedralnej odbędzie się przemarsz pod pomnik Orląt Przemyskich. Zaplanowano także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz zwiedzanie miasta "Śladami Orląt Przemyskich". Natomiast w Krośnie w trakcie tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w miejscowej bazylice odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.