Portugalczyk Cristiano Ronaldo, Argentyńczyk Lionel Messi i Francuz Antoine Griezmann są nominowani do nagrody Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej dla zawodnika roku. Zwycięzca plebiscytu "The Best FIFA Football Awards" zostanie ogłoszony 9 stycznia w Zurychu.

Kilka tygodni wcześniej FIFA ogłosiła listę 23 piłkarzy nominowanych do nagrody dla zawodnika roku. Był na niej m.in. kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski, napastnik Bayernu Monachium. Teraz ogłoszono listę finałową, złożoną z trzech nazwisk.

31-letni Ronaldo z Realu Madryt w tym roku wywalczył m.in. mistrzostwo Europy z reprezentacją Portugalii, a z "Królewskimi" sięgnął po triumf w Lidze Mistrzów.

Młodszy od niego o ponad rok Messi z Barcelony wywalczył z tym klubem mistrzostwo Hiszpanii, a z reprezentacją Argentyny dotarł do finału Copa America Centenario (porażka z Chile w rzutach karnych).

Trzeci z nominowanych, 25-letni Griezmann z Atletico Madryt, został wicemistrzem Europy z reprezentacją Francji i królem strzelców tej imprezy, natomiast z klubem awansował do finału Ligi Mistrzów.

Od 2008 roku tytuł najlepszego piłkarza świata dzielili między sobą Messi i Ronaldo. Argentyńczyk triumfował w latach 2009-12 i poprzednim roku, a Portugalczyk - w 2008, 2013 i 2014.

We wrześniu przestała istnieć "Złota Piłka FIFA", którą światowa federacja przyznawała wspólnie z francuskim magazynem "France Football". To przedsięwzięcie funkcjonowało przez sześć lat. Wcześniej liczyły się dwa plebiscyty - od 1991 roku FIFA nagradzała Piłkarza Roku, a od 1956 roku "France Football" wręczał "Złotą Piłkę".

Lewandowski znalazł się niedawno również na 30-osobowej liście w tegorocznym plebiscycie "France Football".

Przy wyborze najlepszego piłkarza FIFA w połowie liczą się głosy internautów oraz wybranych dziennikarzy, a drugą połowę stanowią głosy trenerów i kapitanów wszystkich reprezentacji.

Łącznie nagrody będą przyznawane w ośmiu kategoriach. Oprócz najlepszego piłkarza wybrani zostaną m.in. najlepsza piłkarka, najlepszy trener mężczyzn i najlepszy trener kobiet.

W ubiegłym roku "Złotą Piłkę FIFA" otrzymał Messi. Lewandowski zajął czwarte miejsce.

Na ogłoszonej w piątek finałowej liście FIFA w kategorii trenerów (w futbolu męskim) znaleźli się Włoch Claudio Ranieri - trener mistrza Anglii Leicester City, Portugalczyk Fernando Santos, który doprowadził reprezentację swojego kraju do mistrzostwa Europy, a także Francuz Zinedine Zidane, który z Realem wygrał Ligę Mistrzów.

Z kolei najlepsza piłkarka 2016 roku zostanie wyłoniona z trójki: Melanie Behringer (Niemcy), ubiegłoroczna triumfatorka Carla Lloyd (USA) oraz pięciokrotna zwyciężczyni Brazylijka Marta.(PAP)