Waszczykowski odwiedzi Dublin po raz pierwszy od objęcia funkcji szefa polskiej dyplomacji. W czwartek spotka się tam m.in. z irlandzkim ministrem spraw zagranicznych i handlu Charlesem Flanaganem oraz ministrem edukacji Richardem Brutonem.

Jak powiedziała PAP Wajda, wśród tematów rozmów prowadzonych przez Waszczykowskiego w Dublinie znajdą się polsko-irlandzka współpraca dwustronna, sytuacja mieszkających tam Polaków, przyszłość UE w kontekście Brexitu, polityka wschodnia, migracje oraz relacje transatlantyckie.

Podczas spotkania z szefem irlandzkiego resortu edukacji Waszczykowski może omawiać ponadto m.in. kwestie nauczania języka polskiego oraz szkolnictwa polskiego na wyspie.

Reklama

Jeszcze w środę szef polskiego MSZ ma się natomiast spotkać z przedstawicielami Polaków mieszkających w Irlandii, w tym największych polonijnych organizacji i stowarzyszeń.

Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową - według różnych szacunków mieszka ich tam od 110 do nawet ok. 150 tys. - a język polski jest najczęściej używanym językiem obcym.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej z okazji roku działania resortu pod jego kierownictwem Waszczykowski poinformował, że będzie starał się o rozszerzenie sieci polskich konsulatów m.in. Irlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Od nowego roku zapowiedział też uruchomienie pilotażowego programu telefonicznej pomocy konsularnej dostępnej dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich.

Na czwartek, oprócz spotkań z członkami irlandzkiego rządu, zaplanowano m.in. wykład Waszczykowskiego w dublińskim think tanku Institute of International and European Affairs (Instytut Spraw Międzynarodowych i Europejskich, IIEA), zatytułowany "Rola Europy w niepewnym świecie - perspektywa Grupy Wyszehradzkiej", który stanowić będzie "prezentację na forum irlandzkim priorytetów polskiej polityki zagranicznej" oraz udział w spotkaniu z udziałem byłych ambasadorów Irlandii w Polsce.

"Minister wskaże problemy kontynentu z perspektywy geopolitycznej państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej, będzie mówił o kwestii Brexitu, o relacjach z Wielką Brytanią, o przyszłości Unii i jej wizji z punktu widzenia Polski, a także o polityce bezpieczeństwa" - zapowiedziała rzeczniczka resortu spraw zagranicznych. "Tematem wykładu będzie również wzmocnienie pozycji Grupy Wyszehradzkiej w kontekście trwającej polskiej prezydencji" - dodała.

Jak podkreśliła Wajda, IIEA jest renomowanym niezależnym think tankiem działającym od 1991 r. pod patronatem prezydenta Irlandii, a w jego komitecie honorowym zasiada m.in. aktualny premier Republiki Enda Kenny.

Podczas drugiego dnia wizyty minister ma ponadto odwiedzić siedzibę Google, gdzie rozmawiać ma m.in. z dyrektorami korporacji na Europę Środkowo-Wschodnią oraz z polskimi pracownikami jej dublińskiego biura.

Polska i Irlandia obchodzą w tym roku czterdziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. (PAP)