Na Litwie o godz. 6.00 czasu polskiego rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych. O 68 mandatów poselskich w okręgach jednomandatowych, w których zwycięzca nie został wyłoniony w pierwszej turze, walczy 136 kandydatów.

Jest wśród nich dwóch przedstawicieli Akcji Wyborczej Polaków na Litwie–Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

Wybory parlamentarne na Litwie odbywają się według ordynacji większościowo-proporcjonalnej. Posłowie są wybierani z list partyjnych (już w pierwszej turze) i w okręgach jednomandatowych (w dwóch turach).

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 9 października, najwięcej mandatów w 141-odobowym Sejmie - 20 uzyskała opozycyjna partia konserwatywna Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. 19 mandatów wywalczył Litewski Związek Rolników i Zielonych. Trzecią pozycję – z 13 mandatami – zajęła współrządząca obecnie Litewska Partia Socjaldemokratyczna.

Te trzy ugrupowania mają też najwięcej swych kandydatów w drugiej turze wyborów. O mandat w niedzielę walczy 42 konserwatystów, 40 przedstawicieli związku rolników i zielonych i 21 socjaldemokratów. Inne ugrupowania mają po kilku kandydatów.

AWPL-ZChR, mająca już siedem mandatów, w niedzielę walczy o jeszcze dwa. W okręgu niemenczyńskim, w rejonie wileńskim w większości zamieszkanym przez Polaków, Rita Tamaszuniene mierzy się z kandydatem partii konserwatywnej Vaidasem Szalaszevicziusem, a w jednym z okręgów w Wilnie Danuta Narbut walczy z konserwatystą Petrasem Saudargasem.

Wybory potrwają do godz. 19 czasu polskiego. Pierwsze wstępne wyniki oczekiwane są w niedzielę przed północą.