We wtorek w czasie kolejnej rozprawy w procesie trwającym od końca listopada zeszłego roku trzy ostatnie posiedzenia trybunału wyznaczono na 4, 5 i 6 lipca.

Po siedmiu miesiącach pobytu w watykańskiej celi i w areszcie domowym wolność odzyskał częściowo, choć pozostaje pod nadzorem żandarmerii, jeden z głównych oskarżonych, hiszpański ksiądz Lucio Vallejo Balda. Oskarżyciel zarzuca mu, że to on przekazał dziennikarzowi Gianluigiemu Nuzziemu tajne dokumenty dotyczące finansów Stolicy Apostolskiej. Ksiądz, który mieszkał poza Watykanem, z własnej woli postanowił dalej przebywać w celi żandarmerii za Spiżową Bramą.

W wyznaczonych godzinach ma jednak swobodę poruszania się. „Zostałem tam, bo tak czuję się bezpiecznie” - wyjaśnił duchowny dziennikarzom w przerwie procesu.

We wtorek urodziła dziecko oskarżona w tzw. procesie Vatileaks Francesca Immacolata Chaouqui, była doradczyni i specjalistka w dziedzinie PR, która pracowała w powołanej przez papieża Franciszka na początku jego pontyfikatu komisji przygotowującej reformę finansów Watykanu. To z tej komisji wyciekły tajne dokumenty obrazujące stan finansów, przykłady złego gospodarowania nimi i przywileje hierarchii.

Chaouqui, która przychodziła na rozprawy w zaawansowanej ciąży, zapowiedziała, że stawi się w watykańskim sądzie na początku lipca. „Stawię czoła temu, kto chce nas skazać bez dowodów” - oświadczyła w dniu narodzin swego syna. Życzenia jej oraz jej mężowi i dziecku złożył rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi - podały media.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)