Już po raz drugi największy włoski dziennik wydaje wiersze Szymborskiej w swej nadzwyczajnej edycji poetyckiej.

W grudniu 2011 roku, na kilka tygodni przed śmiercią Noblistki, jej tomik w wielotysięcznym nakładzie otworzył serię wydawniczą "Wiek poezji" i stał się wielkim wydarzeniem literackim.

Tom "Pochwała snów" był wtedy ostatnią publikacją przygotowaną przez wybitnego polonistę, tłumacza i popularyzatora literatury polskiej Pietro Marchesaniego, zmarłego w listopadzie 2011 roku.

Reklama

Także na obecną edycję składają się wiersze w tłumaczeniu Marchesaniego, a zapowiadana jest ona na łamach dziennika jako zbiór najpiękniejszych wierszy poetki o miłości i bólu, pełnych nostalgii i refleksji nad sensem życia, ale także, jak podkreśla się w artykule, surrealistycznej ironii.

W serii zapoczątkowanej przez „Corriere della Sera” w marcu ukaże się łącznie 35 zbiorów. Wydano już zbiory Giacomo Leopardiego, Pablo Nerudy, Charlesa Baudelaire’a, Emily Dickinson, Walta Whitmana.

Tomik uwielbianej we Włoszech Szymborskiej trafia do kiosków z gazetami dwa tygodnie po festiwalu jej twórczości, który odbył się w Bolonii w związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą przyznania jej nagrody Nobla.(PAP)