Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Mieszkańcy miasta Łódź wybiorą prezydenta, radnych miejskich i radnych sejmiku województwa. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7-21. Kto będzie ubiegał się o urząd prezydenta miasta Łodzi? Podajemy listę kandydatów.

Cztery kobiety i dwóch mężczyzn

Warto odnotować, że lista kandydatów na urząd prezydenta miasta Łodzi jest zdominowana przez kobiety. Wystartują cztery panie i dwóch mężczyzn. Będą toHanna Zdanowska, Klaudia Domagała, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, Ewa Szymanowska, Janusz Wdzięczak i Jan Waliszewski. Poniżej opisujemy profile kandydatów bardziej szczegółowo.

Hanna Zdanowska, KO

Hanna Zdanowska piastuje urząd prezydenta Łodzi od 2010 r. Cieszy się dużym poparciem łodzian i wiele wskazuje na to, że i tym razem wygra, rozpoczynając swoją ostatnią kadencję. W poprzednich wyborach Zdanowska zdeklasowała wręcz rywali, wygrywając w pierwszej turze z wynikiem 70.21 proc. Aktualna pani prezydent będzie startować z listy Koalicji Obywatelskiej. Ma wykształcenie wyższe, ukończyła studia z zakresu inżynierii środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. 23 marca skończy 65 lat.

Klaudia Domagała, Konfederacja

Kandydatką Konfederacji będzie 33-letnia Klaudia Domagała. Pochodzi z Częstochowy, ale od 15 lat mieszka w Łodzi. Jest prezesem Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, a także założycielką grupy Konfederacja Dla Kobiet, która zrzesza działaczki tej partii. Domagała była inicjatorką powstania Zespołu Parlamentarnego do spraw Opieki Okołoporodowej. W 2023 r. bez sukcesu startowała w wyborach do senatu. Ma wykształcenie wyższe.

Ewa Szymanowska, Trzecia Droga

Ewa Szymanowska ma 45 lat i pochodzi z miasta Łodzi. Ma wykształcenie wyższe, ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. startowała do sejmu z list Trzeciej Drogi. Uzyskała ponad 26 tys. głosów i została posłanką.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, PiS

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom po raz trzeci będzie kandydować na urząd prezydenta miasta Łodzi. W latach 2014 i 2018 uzyskiwała niewielkie poparcie. Tym razem startuje z list PiS, podobnie jak w wyborach parlamentarnych w 2023 r., gdzie z powodzeniem uzyskała mandat posłanki. Wojciechowska ma 59 lat i wykształcenie wyższe. Przez wiele lat dała się poznać jako łódzka społeczniczka, która często staje w obronie mieszkańców. Jest córką Ryszarda Wojciechowskiego, działacza opozycji antykomunistycznej w PRL i radnego Rady Miejskiej w Łodzi w latach 1990-93.

Janusz Wdzięczak, KWW Energia Łodzi

Jednym z dwóch mężczyzn kandydujących na urząd prezydenta miasta Łodzi jest Janusz Wdzięczak, startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Energia Łodzi, który zrzesza lokalnych społeczników, przedsiębiorców, lekarzy i architektów. Wdzięczak ma 36 lat, wyższe wykształcenie i jest członkiem Polskiej Partii Piratów.

Jan Waliszewski, KWW Akcja Narodowa

Jan Waliszewski ma 60 lat i podobnie jak wszyscy pozostali kandydaci może pochwalić się wyższym wykształceniem. Jest informatykiem i przedsiębiorcą. Swój start w wyborach ogłosił rzutem na taśmę, w ostatni dzień przed zamknięciem listy. Zaznaczył, że jego formacja chce przywrócenia znaczenia radom osiedli. Jest przeciwny dalszemu zadłużaniu miasta, a także chciałby ograniczyć pomoc udzielaną imigrantom ekonomicznym z Ukrainy. W skład KWW Akcja Narodowa wchodzą członkowie: Klubu imienia Romana Dmowskiego, Konfederacji Korony Polskiej, Klubu Polska Jest Jedna, Bezpiecznej Polski, Unii Polityki Realnej, Klubu Myśli Polskiej, a także Rodaków Kamratów i Stronnictwa Narodowego imienia Dmowskiego Romana.