Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Tego dnia Polacy wybiorą burmistrzów i prezydentów miast oraz wójtów gmin. Kto kandyduje na urząd prezydenta Gdańska? Przedstawiamy sylwetki kandydatów.

W wyborach samorządowych 2024 7 kwietnia Polacy wybiorą burmistrzów i prezydentów miast oraz wójtów gmin, a także radnych gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich. Jeśli pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, druga odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia. Kto kandyduje na urząd prezydenta Gdańska?

Wybory samorządowe 2024: Kandydat KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska

Mariusz Andrzejczak to 32-latek, który w latach 2015-2018 był radnym Miasta Gdańska z ramienia Platformy Obywatelskiej, a przez ostatnie pięć lat - radnym dzielnicowym w Oliwie. Jesienią 2018 roku poparł on również kandydaturę Jarosława Wałęsy na prezydenta Gdańska.

Andrzejczak zarejestrował teraz własny komitet wyborczy. "Czasami człowiek dorasta i nabywa takich kompetencji, że może być samodzielny" - wyjaśnia. Kandydat planuje oprzeć swój program m.in. na kwestiach związanych z gospodarką morską i rozwojem portu oraz bezpieczeństwem przeciwpowodziowym miasta.

Wybory samorządowe 2024: Aleksandra Dulkiewicz - kandydatka KO i KWW Wszystko dla Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz wygrała przedterminowe wybory prezydenckie w styczniu 2019 roku po zabójstwie Pawła Adamowicza otrzymując w I turze 82 proc. głosów gdańszczan.

W 2024 roku Aleksandra Dulkiewicz stara się o reelekcję. Ma poparcie stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej. "Dzięki zwycięstwu w październikowych wyborach (parlamentarnych) nasze miasto stoi przed szansą dalszego rozwoju. Chcemy popchnąć Gdańsk i cały region jeszcze dalej, by były bardziej odporne na wyzwania i kryzysy, które mogą przyjść" - stwierdziła.

Z jakim programem startuje w wyborach Aleksandra Dulkiewicz? W sobotę 9 marca przedstawiła "Siódemkę dla Gdańska", czyli siedem filarów programowych do roku 2029. Znalazły się w niej rozwiązania i konkretne propozycje w takich obszarach jak wspólnota, transport, ochrona klimatu i kultura.

Wybory samorządowe 2024: Andrzej Pecka - kandydat Wspólnej Drogi

Andrzej Pecka jest lekarzem kardiologii i specjalistą chorób wewnętrznych z 25-letnim doświadczeniem. Komitet wyborczy "Wspólna Droga" utworzyły dwa ugrupowania - Polska 2050 Szymona Hołowni i Nowa Lewica oraz środowisko ruchów miejskich. W wyborach parlamentarnych Pecka bez powodzenia ubiegał się o mandat w Sejmie z listy Trzecia Droga (PSL-Polska 2050).

Pecka w latach 2007-2009 pracował w prywatnych placówkach medycznych w Wielkiej Brytanii, a w latach 2018-2019 pełnił obowiązki ordynatora oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu w Pucku.

"Demokratyczna większość musi szanować mniejszość, odmienność, słabszych. Świat zmienia się na naszych oczach niemal z każdym miesiącem i dniem. Politycy muszą docierać do obywateli oraz wprowadzać nowe formy głosowania w wyborach, referendach i ankietach z użyciem technologii informatycznych. Tylko tak zwiększymy frekwencję i przyciągniemy młodych" – twierdzi. W jego programie wyborczym znalazły się również takie kwestie jak przeprowadzenie audytu wydatków budżetu miasta Gdańska, uczestniczenie w obradach Rad Dzielnic i przyznanie im większych kompetencji.

Wybory samorządowe 2024 w Gdańsku: Tomasz Rakowski - kandydat Prawa i Sprawiedliwości

Tomasz Rakowski to kandydat na prezydenta Gdańska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2022-2023 Rakowski był pełnomocnikiem PiS w okręgu Gdańsk - Sopot. Bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych w 2019 i 2023 roku.

Rakowski jest przedsiębiorcą. Ukończył Politechnikę Gdańską na kierunku informatyka i zarządzanie. Od 2006 roku prowadzi firmę z branży IT. "Przychodzę ze świata biznesu, w którym próbuje się rozwiązywać problem, a nie szukać wymówki. Ze świata, w którym szanuje się pieniądze" - mówi.

Jego zdaniem, „to wielkie, wspaniałe miasto domaga się wielkiej wizji tego, jak będzie funkcjonowało w następnych latach”. „To powinno być coś więcej niż tylko wieczne, doraźne łatanie dziurawych dróg. Gdańsk potrzebuje gospodarza z prawdziwego zdarzenia, który będzie stawiał to miasto na pierwszym miejscu i realnie rozwiązywał problemy tego miasta. Chcę podjąć to wyzwanie" - twierdzi.

Wybory 2024: Adam Szczepański - Kandydat KWW Społeczny Gdańsk

Adam Szczepański to kandydat Komitetu wyborczego Społeczny Gdańsk. Jest z wykształcenia politologiem. Ukończył też podyplomowe studia z rachunkowości i zarządzania projektami z funduszy europejskich.

Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, gdzie zajmuje się funduszami unijnymi dla Pomorza. Jest też zastępcą przewodniczącego Rady Dzielnicy Przymorze Małe, a także działaczem miejskim i aktywistą partii Razem.

Adam Szczepański od lat zajmuje się polityką społeczną, w tym kwestiami mieszkaniowymi. Organizuje również pomoc dla osób dotkniętych biedą, bezdomnością czy niepełnosprawnością. Jak twierdzi, "Gdańsk ma ogromny potencjał, ale rozwija się nierównomiernie". "Obok stref luksusu i reprezentacyjnych dzielnic stoją rozpadające się pustostany, ludzie żyją w zagrzybionych lokalach komunalnych w fatalnym stanie, a mieszkania na prywatnym rynku są coraz mniej osiągalne. Czujemy, że najwyższy czas zmienić sposób w jaki rozwija się nasze miasto” - mówi Szczepański.

Wybory samorządowe 2024. Kandydat KWW Kocham Gdańsk - Artur Szostak

Artur Szostak to absolwent prawa i przedsiębiorca, który w ostatnich wyborach do Senatu, w których startował z list Polskiej Partii Piratów, zdobył ponad 27 tys. głosów. W tegorocznych wyborach samorządowych startuje w ramienia KWW Kocham Gdańsk.

Jak zaznacza Szostak, w wyborach nie staruje "on osobiście", ale jako przedstawiciel komitetu, bo "miasto to ludzie". "Odbyliśmy 70 tys. rozmów z mieszkańcami, z których jasno wynika, że gdańszczanie oczekują nowych ludzi w życiu publicznym" - powiedział Szostak.

Podkreślił, że "jego pomysł na prezydenturę jest bardzo prosty". "Należy przywrócić to, co jest zapisane w prawie, czyli rozdzielność urzędu prezydenta od Rady Miasta. Dziś w praktyce, nie tylko w Gdańsku, Radzie Miasta szefuje prezydent. Nie tak to powinno wyglądać. To Rada Miasta uchwala prawo, a celem prezydenta jest wykonywanie tego, co Rada Miasta mu zleciła" – zaznaczył.

Wybory samorządowe 2024. Michał Urbaniak - kandydat Konfederatów Bezpartyjnych

Michał Urbaniak to kandydat na prezydenta Gdańska koalicji "Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza". Jego hasło wyborcze brzmi: "Łączy nas wolność".

Zdaniem Urbaniaka, Gdańsk "zasługuje na to, by być dobrze zarządzanym miastem". "Dość bylejakości, dość udawania, że zarządza się miastem. Dość tego, by Gdańsk był miastem, w którym będzie się tylko mówić, że wszyscy są uśmiechnięci i zadowoleni, a tak naprawdę pod skorupą to wszystko trzeszczy" – tłumaczy.

Według Urbaniaka, Gdańsk powinien być miastem otwartym na mieszkańców. Chce, by mieszkańcy czuli się w swoim mieście dobrze i pewnie. Urbaniak zaznacza, że chciałby wprowadzić w mieście m.in. internetowe konsultacje społeczne i stworzyć przyjazny klimat dla przedsiębiorców.